Gürcistan’a Kimlikle Yapılan Geçişler 1 TL’den 15 TL’ye Çıkarıldı



Gürcistan’a Kimlikle Yapılan Geçişler 1 TL’den 15 TL’ye Çıkarıldı

Bakan Yazıcı“Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a yaya geçişinden 15 lira harç alarak bu çıkışları daha ticari odaklı hale getirmeyi amaçladık” dedi.

Türkiye’de yayaların giriş çıkış yapabildiği tek sınır kapısının Sarp olduğunu ifade eden Yazıcı, geçen yıl bu kapıdan kimlikle geçiş uygulamasını başlattıklarını, bu uygulama başladıktan itibaren çok yoğun yaya giriş ve çıkışı olduğunu söyledi.

Sarp Sınır Kapısından geçen yıl 5 milyon 600 bin kişinin giriş çıkış yaptığını ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

“Giriş çıkış amaçları farklı olabilir ama çoğunlukla ticari amaç dışında başka saiklerle giriş çıkışlar yapılıyor. Bölge insanlarından bu konuda şikayetler geliyordu. Bu yörede hassasiyetler de yüksek.

Acaba bu çıkışları, pasaportla çıkışlarda olduğu gibi bir harca bağlarsak bu çıkışlar ticari alana yönelir mi diye düşündük. Bu konuda Başbakanımızın da görüşünü aldık. Bu doğrultuda bir düzenleme yaparak yaya çıkışlarında 15 lira harç alınmasını hükme bağladık.”

Dolayısıyla artık Sarp Sınır Kapısından yaya olarak çıkış yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 15 lira harç ödeyeceğini anlatan Yazıcı“Sanırım bu yeni düzenleme, ticaretin dışında başka saiklerle çıkışlar noktasında bir frenleyici olacak” dedi.