Gümrüklere sıkı tedbirler geliyorGümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye sınırındaki güvenliği ilave tedbirlerle artıracaklarını açıkladı.

Yazıcı, sınır kapılarının personel, teknik cihaz, koruyucu malzeme ve güvenlik ekipmanları açısından takviye edileceğini söyledi. 5 adet daha mobil x-ray cihazının bu aydan itibaren sınır kapılarına verileceğini ifade etti. Ayrıca bomba dedektör köpeği sayısının artırılacağını ve kamera kayıt (CCTV) sistemlerinin kurulacağını kaydetti. Bakan Yazıcı, gümrük sahalarının personel ihtiyaç analizinin de yapıldığını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre mobil x-ray cihazından 3’ü Akçakale, diğerleri ise Öncüpınar ve Yayladağı gümrük kapılarına tahsis edilecek. Şu an Cilvegözü’nde bir adet yarı sabit x-ray cihazı, Öncüpınar’da ise 1 adet mobil x-ray cihazı faal durumda. Cilvegözü, Akçakale ve Öncüpınar kapılarında birer adet bomba dedektör köpeği bulunduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, “Haziran ayında eğitimlerini tamamlayacak olan 2 adet bomba dedektör köpeğimiz de Yayladağı ve Karkamış gümrük kapılarına gönderilecek. Kapılarımızın teknik cihaz, araç, gereç, koruyucu malzeme ve güvenlik ekipmanları açısından tüm ihtiyaçları karşılanacak.” diye konuştu.

Hayati Yazıcı, gümrük sahalarının personel ihtiyaç analizinin de yapıldığını dile getirdi. Gerekli personel takviyesi için çalışmaların sürdürüldüğünü vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Gümrük kapılarının ihtiyaç duyduğu alanlarda kullanmaları, bakım onarım işlemlerini ikmal etmeleri için ek ödenekler gönderildi ve gerekirse gönderilmeye de devam edecektir. Suriye kapılarından Öncüpınar, Akçakale, Karkamış ve Yayladağı’na bütçe imkânlarımızla CCTV sistemleri kurulacak. Bunların ihalesi tamamlandı ve kurulum işlemlerine başlanacak. Ayrıca Cilvegözü’ndeki mevcut CCTV sistemi yeni bir çalışmayla daha modern ve işlevsel hale getirilecek.”

Gümrüklerde ayrıca hizmetlerin iyileştirilmesi kapsamında yeniden yapılanmaya gidildi. Taşradaki gümrük ve gümrük muhafaza birimleri, daha güçlü ve etkili bir idare oluşturma amacıyla birleştirildi. Kaçakçılıkla mücadele eden Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Müdürlüğü sayısı da 18’den 29’a çıkarıldı. Buna ek olarak 12 tane Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Bölge Amirliği oluşturuldu.

Kaynak: Zaman