Gümrüklere 7 Süper Burun Daha KatıldıGümrük ve Ticaret Bakanı Hayati yazıcı“Bu coğrafyada uyuşturucu ticaretine en fazla ‘dur’ diyen ülke Türkiye’dir. Eroin yakalamasında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 200’lük bir artış sağlandı” dedi.

Kaçakçılıkla mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla kullanılan ve “süper burun” olarak adlandırılan dedektör köpeklerin eğitimlerini tamamlaması dolayısıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yeni binasının önünde sertifika töreni düzenlendi.  Eğitimleri tamamlanan 5’i narkotik, 2’si silah-patlayıcı dedektör köpeği olmak üzere 7 dedektör köpek ve idarecilerine, sertifikalarını Bakan Yazıcı verdi. 

Basın mensuplarına hünerlerini sergileyen dedektör köpekler, araca gizlenen bomba ile valiz ve çekmecelere gizlenen uyuşturucuların yerlerini başarıyla tespit etti. 

Etkinlikte konuşan Bakan Yazıcı, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle dünyanın en önemli ticaret yolları üzerinde bulunduğunu ifade ederek, bu merkezi konumu dolayısıyla Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılığı için de güzergah özelliği taşıdığını vurguladı.

Uyuşturucu maddelere karşı Bakanlık olarak gerekli mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini dile getirenYazıcı, şunları kaydetti:

“Bu alanda kullandığımız bir de dedektör köpeklerimiz var. Son derece hassas burunları ve göreve bağlılıkları ile dikkat çeken dedektör köpeklerimiz bu başarıların elde edilmesine büyük katkı sağlamıştır. Gümrük kapılarımızda toplam 53 dedektör köpeğimiz görev yapıyor. Bunlardan 35’i narkotik dedektör köpeği, 4’ü silah-mühimmat/patlayıcı dedektör köpeği ve 14’ü çay-tütün dedektör köpeği olarak görev yapıyor. Eğitimlerini tamamlayarak bugün sertifikalarını alacak olan 5 narkotik dedektör köpeği ve 2 silah-mühimmat/patlayıcı dedektör köpeğimiz de var. Böylelikle gümrük kapılarımızda toplam 60 dedektör köpekle narkotik madde, çay, tütün, silah, mühimmat ve patlayıcı madde kaçakçılığı ile mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Köpek Eğitim Merkezi için Ankara’da arsa tahsis edildiğini ve inşaata başlandığını belirtenYazıcı, projenin 2013 yılı sonunda inşaatının tamamlanacağını ve 2014’de de faaliyete geçeceğini bildirdi.

– Uyuşturucu ile mücadele

Bakanlık olarak uyuşturucu ile mücadelede uluslararası düzeyde örnek sonuçlar elde ettiklerine işaret eden Yazıcı, “Türkiye, dünyadaki eroin yakalamaların yüzde 20’sini gerçekleştirmektedir. Bu rakamla Türkiye, dünyada eroin yakalamasında 2’nci sıradadır. Doğudan batıya doğru olan uyuşturucu trafiğinde Türkiye’den transit geçiş yapıp da Avrupa’da yakalanan uyuşturucu miktarı yok denecek kadar azdır. 2012 yılı içerisinde Güneydoğu Avrupa bölgesi toplam ecstasy yakalaması 2 milyon 982 bin 411 adet, Türkiye’de yakalanan miktar ise 2 milyon 961 bin 553’tür. Yani Güneydoğu Avrupa’daki yakalamaların tamamına yakınını Türkiye gerçekleştirmiş”diye konuştu.

Geçen yıl yakalanan 14 ton 137 kilogram eroinin 13 ton 300 kilogramının Türkiye tarafından ele geçirildiğine dikkati çeken Yazıcı, Türkiye’nin yakalamalarının miktar olarak Güneydoğu Avrupa bölgesinde ele geçirilen eroinin yüzde 94’üne tekabül ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin, uyuşturucu ticaretinde “hedef ülke” olmadığını ifade eden Yazıcı, uyuşturucuyla mücadeleyi insani görev addettiklerini, ayrıca uyuşturucu ve terörün birbirini destekleyerek dünyayı da tehdit ettiğini söyledi.

Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

“Bu coğrafyada uyuşturucu ticaretine en fazla “dur” diyen ülke Türkiye’dir. Eroin yakalamasında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 200’lük bir artış sağlandı. 2010 yılında 43 milyon 803 bin lira, 2011 yılında 60 milyon 582 bin lira değerinde uyuşturucu yakalamışız. Bu rakam, 2012 yılında 151,7 milyon lira oldu ve 2011 yılına yakalamaya göre yüzde 152 artış sağlandı. 2011 yılında 459 kilo eroin yakalanmışken, 2012 yılında 1 ton 398 kilogram eroin yakalaması gerçekleştirildi.”

Etkinliğin ardından bir gazetecinin sınır kapılarının çevresine duvar örülüp, örülmediğine yönelik sorusuna “Gümrük kapıları, gümrüklü alanlar, yerleri, hukuki rejimi bellidir, nasıl girilir nasıl çıkılır… Dolayısıyla gümrük kapılarımızı tel örgüyle, betonla örmemiz diye bir durum söz konusu değil” yanıtını verdi.