Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile Gümrük müşavirleri Derneklerinin 2013/1 Çalıştayı Bolu’da GerçekleştirildiGümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile Gümrük müşavirleri Derneklerinin 2013/1 Çalıştayı Bolu’da Gerçekleştirildi

Mesleğimizde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında istişarede bulunmak amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile Gümrük müşavirleri Derneklerinin altı ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz çalıştaylardan 2013/1 çalıştayı 22-23 Haziran 2013 tarihlerinde Bolu Gazelle Resort Hotel’de gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanımız Sn. Turhan Gündüz: Bakanlığımız ile geleneksel hale getirdiğimiz bu çalıştayların sorunların çözümüne katkı sağlayacağına ihtilafların azalacağına, uygulamada birlik sağlanacağına, ön yargıların kalkacağına çalıştayın verimli geçmesi ve amaca hizmet etmesi için sorunların açık bir şekilde ünvanlarımızı statülerimizi ön yargılarımızı bu salonun dışında bırakarak dile getirilmesini ve sonuç odaklı olmasının  önemine değinerek  buradan çıkacak sonuçların başta mesleğimiz olmak üzere Bakanlığımıza ve    iş dünyamızın yaşadığı sorunlara çözüm getirmesini dilerim” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sn. Ziya Altunyaldız ise  yaptığı açılış konuşmasında; Gelenekselleşmeye doğru giden bu toplantıların, Gümrük Müşavirleri Dernekleri ve Bakanlığımız arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiğini düşünüyorum. Yaşanan sorunlara çözümler aranarak gelecek kurgusunu beraber yapmak, bizi başarıya götürecektir. Gümrük yalnızca eşya ticaretinin yapılması konusu değildir. Gümrük işlemleri konusu, ülke zenginliği, üretimi tetikleme ve istihdamı süreklileştirme konusudur. Çağdaş yönetim icraatlarımızı ortaya koyabilmek için dış ticaretin olmazsa olmazları siz Gümrük Müşavirleriyle bir araya gelmekten dolayı yaşadığım memnuniyeti dile getirir, bu çalıştayın ülkemiz ve camiamız adına hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi.

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sn. Ziya ALTUNYALDIZ Müsteşar  Yardımcısı Sn. Sezai Uçarmak, Gümrükler Genel Müdürü Sn. Remzi Akçin, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Sn. Halit Hanoğlu, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdür Vekili Sn. Harun Uslu, Daire Başkanı Sn. Kadir Tursun,  İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Tevfik Usta,  Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü  Sn. Faruk Töremiş, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Kaptan Kılıç, Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü  Sn. Süleyman Tosun, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü  Sn. Murat Kahraman, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Sn. Döndü Esra Atasayar ve Müsteşar Danışmanı Sayın Sinem Taştan ile Derneklerimiz adına; İGMD Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Turhan Gündüz, İGMD Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Sn. Serdar Keskin ve Sn. Nizamettin Ağar, İGMD Genel Sekreteri Sn. Mümin Günler, İGMD Yönetim Kurulu Üyeler Sn. Zeynel Tutar, Sn. A.Remzi Özataş, Sn. Eşref Alhan, İGMD Danışma Kurulu Tabii Üyesi Sn. Asım Barlın, İGMD Arge ve İnovasyon Komitesi Başkanı Sn. Kenan Güler, İGMD YGM Komitesi Başkanı Sn. Yusuf Ölçen, İGMD Etik Kurulu Başkanı Sn. Köksal Çebi, İTO Gümrük Müşavirleri Komitesi Meclis Üyesi Sn Metin Korkmaz, İGMD Danışmanı Sn. Cahit Gökçelik, İGMD Üyesi Gümrük Müşaviri Sn Semih Sütçü, Sn. Murat Şahin ve Sn. Kurtuluş Nevruz, Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Sayın Atilla Şahin, Ankara Gümrük Müşavirlri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ayser Güldoğan, İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn.Nihat Kobaş,  İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Genel Sekreteri Sn. Barış Uyanık,   İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn.M. Sabih Aygün, Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Genel Sekreteri İlhan Bulut, Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Serdar Sevgi ve Sn. Murat İnay katılım sağlamıştır.

 İki günde gerçekleştirilen toplantı gündeminde

·         6455 sayılı Kanun ile Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile İlgili Değerlendirmeler,

·         GM ve YGM Sorumluluk Alanlarının Netleştirilmesi ,

·         Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Kapsamında (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi) Gümrük Müşavirlerinin Sürece Katılımlarının Sağlanması,

·         Ulusal Ortak Transit Beyannamelerinde Beyan Sahibi kutusunun açılması,

·         Gümrük BİLGE Sisteminden Kaynaklanan Sorunlar

·         65 Yaş Üstü Gümrük Müşavirleri ve 2010/11 Sayılı Genelge,

·         YGM’lerin Tespit Kodlarının Genişletilmesi ,

·         Gelir Eksiği Tebligatlarının Öncelikle İş Sahiplerine Yapılması,

·         GÜVAS Sisteminden Daha Fazla İstifade Bakımından İşbirliği Noktaları,

·         İGMD AR-GE ve İnovasyon Çalışmaları,

·         Risk Analizi Uygulamasından Kaynaklanan Sorunlar,

·         Geçici Depolama ve Antrepodaki Eşyaların Talep Üzerine Kimyevi Tahlile Gönderilmesi,

·         Gümrük Müşavirleri Dernekleri ve Bakanlığımızın Etik Değerler Konusunda Etkin İşbirliğinin Sağlanması    

gibi konular ve çözüm önerileri  ele alınmıştır.

Başarıyla gerçekleşen ve yoğun bilgi paylaşımının yapıldığı çalıştayın sonuçları önümüzdeki günlerde detaylı olarak ayrıca  bilginize sunulacaktır.

Saygılarımıla

İGMD Yönetim Kurulu