Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yeni Binasında Hizmete BaşladıGümrük ve Ticaret Bakanlığı, Eskişehir yolunda yapılan yeni binasında hizmete başladı.

Bakan Yazıcı: “Yeni binamızda başta ticaret erbabı olmak üzere vatandaşlarımıza daha çağdaş hizmet vereceğiz” dedi.

Bakanlığın Ulus’ta faaliyetini sürdüren 9 birimi, yeni binaya taşındı.

Toplam 57 bin 737 metrekare kullanım alanına sahip yeni binaya Ulus’taki yüksek binadan, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı,  Ulus’taki ana hizmet binasından da Gümrükler Genel Müdürlüğü, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığı birimleri taşındı.

Bakanlığın halen TOBB İkiz Kulelerde faaliyetini sürdüren İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü ile Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü birimleri ise yeni binanın yanında inşaatı devam eden ek binada hizmet verecek.

Yaklaşık 1.500 personelin görev yapacağı binada, gelişmiş bilgisayar, uydu ve telekonferans sistemleri bulunuyor. Modern güvenlik sistemiyle korunan bina, kameralarla 24 saat izlenecek.

Binada 180 kişilik konferans salonu, 12 toplantı salonu, yemekhane, kafeterya, spor salonu, terzi, ayakkabı tamircisi, kuru temizleme, kuaför, kütüphane ve 650 araçlık otopark da yer alıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4 ayrı yerde 6 farklı binada hizmet veren birimlerin yeni binaya taşınması ile evrak akışındaki zaman kaybının önleneceğini, personel takibinin ve güvenliğin sağlanmasının kolaylaşacağını belirtti.

Yazıcı, yeni bina sayesinde tamir-bakım ve onarım, elektrik, su, doğalgaz, telefon giderleri ile farklı yerlerdeki binaların kira giderlerinden de büyük oranda tasarruf sağlanacağını kaydetti.

Bakanlık olarak; ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Yazıcı, yeni bina sayesinde başta ticaret erbabı olmak üzere vatandaşlara daha çağdaş hizmet vereceklerini söyledi.