Gümrük Müşavirleri ‘Kağıtsız’ Elektronik Sistem İstiyorGümrük müşavirleri kağıtsız elektronik sisteme geçilmesiyle hem bürokrasinin hem de maliyetlerin azalacağını savunuyor.

Gümrük müşavirleri, Avrupa ve Ortadoğu’daki olumsuz gelişmelere rağmen 2013’ü Türkiye’nin yine ihracat rekoruyla kapatacaklarından umutlu. İTO 25 No’lu Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Başkanı Servet Turan, “Yılın ilk 6 ayında Avrupa’daki kriz ve Ortadoğu ülkelerinde yaşananlara rağmen Suudi Arabistan, Venezuela, Sudan gibi yeni ülkeler sayesinde ihracatta rekor kırıldı. İhracat bu dönemde 7.4 milyar dolar arttı. Dış ticarette ithalat rakamlarını dikkate almasak dahi söz konusu artışlardaki hizmet, gümrük müşavirleri eliyle gerçekleşti” dedi.  
Gümrük işlemlerinde geçmişe oranla ciddi düzelmeler olmasına rağmen hâlâ bürokrasinin istenilen seviyede olmadığından yakınan Turan, bürokrasinin azaltılmasıyla sadece gümrük müşavirlerinin değil, tüm ithalat-ihracat firmalarının ve sonuçta Türkiye’nin kazanacağına dikkat çekti. 
Kağıtsız elektronik sisteme bir an önce geçilmesini istediklerini vurgulayan Turan, şunları söyledi: “Sektör olarak geçmiş dönemlerde elektronik sistem, kağıtsız dönem, e-imza, onaylanmış kişi, mavi hat uygulamalarından konuşurken şimdi de yetkilendirilmiş yükümlü statüsünden bahsediyoruz. Bunların bir kısmı uygulanırken bir kısmı askıya alınıyor. Kağıtsız sisteme hâlâ geçilememiş olması bugün en önemli sorunumuz. 2014 için tek pencere sistemi planlanırken, bürokrasiyi ve maliyetleri ciddi azaltacak kağıtsız elektronik sisteme bir an önce geçilmesi gerekir.”
İTO Meclis Üyesi Mehmet Metin Korkmaz da, gümrük müşavirliğinin dış ticaret firmaları için sigorta görevi yapan, sorumlulukları çok ağır bir sektör olduğunu söyledi. Korkmaz, “Türkiye’nin 400 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin yüzde 90’ı gümrükleme hizmetleri meslek mensupları aracılığıyla yürütülüyor” dedi.

*    *    *

Fiziki mekanlara iyileştirme

Gümrüklerdeki veri giriş salonu ile fiziki mekanların iyileştirilmesini isteyen Komite Üyesi Şah İsmail Yalçınkaya, “Bu şekilde bir düzenleme zaman kazandıracak ve bürokrasiyi azaltacak” dedi. Yalçınkaya, hükümetten de asgari ücret fiyat tarifesinin müteselsil sorumluluk taşıyan gümrük müşavirliği mesleğine uygun hale getirilmesini beklediklerini dile getirdi. 

*    *    *

‘Sektör büyümeli’

Komite Üyesi Serdar Keskin, gümrük müşavirliğinin önemini vurgulayarak, “Komite olarak gümrük müşavirlerinin haklarını savunup sektörün daha da büyümesi için gayret edeceğiz” diye konuştu. Keskin, gümrük müşavirleri için bir meslek odası kurulmasının da şart olduğunu ifade etti.