Gümrük Kanununun Bazı Zamanaşımı Hükümlerine İlişkin Sürelerinin Durması/İşlemesi Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Gümrük Kanununun Bazı Zamanaşımı Hükümlerine İlişkin Sürelerinin Durması/İşlemesi Hk.

Duyuru Özeti:

Salgın hastalığın ülkemizde de yayılması sebebiyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla 7226 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesi ile; muhtelif başvuru, itiraz, bildirim vb. süreler geçici olarak durdurulmuştu.

Gümrük Kanununun hiç alınmayan ve eksik alınan vergilerin tebliğine ilişkin zamanaşımı hükümlerini düzenleyen 197/1 maddesi ile para cezalarının zamanaşımı hükümlerini düzenleyen 231/2 nci maddesinde belirtilen sürelerin 7226 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine ilişkin sorular üzerine; Gümrükler Genel Müdürlüğü 53670102 sayılı dağıtımlı yazı ile konuya açıklık getirmiştir.

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün görüş yazısına atıf yapılan yazı ile; Gümrük Kanununun 197/1 ve 231/2 maddelerinde belirtilen sürelerin 7226 sayılı Kanun Kapsamında değerlendirelemeyeceği ifade edilmektedir.

Özetle, mükellefin lehine olan bazı süreler 7226 sayılı Kanun kapsamında dururken, Gümrük Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen zamanaşımı sürelerinin, yine mükellefin lehine olacak şekilde işlemeye devam edeceği söylenebilir.

Konuya ilişkin dağıtımlı yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz