“Gümrük Birliği Sistemi Aleyhimize Çalışıyor”“Gümrük Birliği Sistemi Aleyhimize Çalışıyor”

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Gümrük Birliği Anlaşması’nın bu şekli ile Türkiye’nin aleyhinde çalışmaya başlayan bir sistem olduğunu vurguladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük Birliği Anlaşması’nın bu şekli ileTürkiye’nin aleyhinde çalışmaya başlayan bir sistem olduğunu vurguladı.Çağlayan, Japonya kredi derecelendirme kuruluşu JCR’nin not artımına ilişkin de geçmişte Türkiye’yi farklı görenlerin gözlerinde bir ayar yapıldığını söyledi.

Zafer Çağlayan, Ankara’da İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen açılış ve ödül törenine katıldı. Çağlayan, burada yaptığı açıklamada, daha önce gündeme getirdiği Gümrük Birliği Anlaşması ile ilgili olarak, Gümrük Birliği’nin bu şekli ile Türkiye’nin aleyhinde çalışmaya başlayan bir sistem olduğunu ifade etti. Gümrük Birliği’nin Türk sanayisine önemli katkıları olduğuna hak verenÇağlayan, “Türk sanayisinin dünya rekabetinde açılmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak gümrük birliği anlaşmasının o dönemde bazı kötü mirasını yaşıyoruz.” dedi. Gümrük Birliği’nin, Avrupa Birliği (AB)’ne tam üyelik yolu olarak gösterildiğinin altını çizen Çağlayan şöyle devam etti:

“Gümrük Birliği Anlaşması yapmış AB bize hala vize uygulamaya nakliyemize giden yüklerimize hala kota uygulamaya devam ederken bir taraftan da üçüncü ülkelerleAB üyelik müzakeresi yaparken Türkiye’yi aynı masaya oturtmuyor. 1 Ocak 1996 dönemin hükümetinin büyük bir hatasından serbest ticaret anlaşması yapmış olduğu ülkelerle Türkiye’yi taraf yapmıyor. Gümrük birliği bu hali ile centilmenlikten çıkmıştır. Serbest pazar serbest ticaret anlayışından uzaklaşmıştır. Türkiye’ye ciddi anlamda engellerin bariyerlerin getirdiği haksız rekabet unsuruna dönüşmüştür. Bu vaziyette gümrük birliğinin devam etmesi Türkiye’nin lehine değildir. Türkiye eğer gümrük birliği yerine AB ile serbest ticaret anlaşması yapmış olsa gümrük birliğinin getirmiş olduğu hiçbir mükellefiyete uymak zorunda kalmayacaktır.”

“AVRUPALI YATIRIMCI DUYGUSAL DEĞİL”

Zafer Çağlayan, Avrupalı yatırımcının duygusal olmadığına da işaret ederek, “Nereden en çabuk ve nereden en kaliteli alıyorsa gider oradan alır. Avrupa’nın en yakın tedarik merkezi Türkiye’dir. Gümrük Birliği Anlaşması’nın mükellefiyeti bu halde gidecekse eğer revizyon olmayacaksa taşımanın bir anlamı yok. Kaldırıp atmak bunu çok daha akıllı hale gelecek. Mekanizma olarak serbest ticaret anlaşmasının yapılmış olması kaydıyla söylüyorum bunları. AB üyelik konusunda samimi değiller. İki yüzlü tavır içerisindeler. Bugün gelmiş olduğumuz seviye AB’nın sınıfta kalmış olduğunu gösteriyor. Türkiye onundaki birlik üyesi olmayan üyelere koymadığı engelleri gümrük birliği üyesi olan ortağına da koymadığı takdirde varsın devam etsin.” açıklamasında bulundu.

“JSR NOT ARTIŞI GÖZLERE AYAR YAPTI”

Fuar alanını gezen Çağlayan çıkışta gazetecilerin, Japonya kredi derecelendirme kuruluşu JCR’nin not artımına ilişkin sorularını da cevapladı. Çağlayan, üst derecelendirme kuruşlarının gecikmiş kararlarını tüm dünyanın görmeye başladığını belirterek, şunları söyledi:

“JSR’nın de Türkiye’ye bakışı daha önce de doğru şekildeydi. Bu sizin siyasi ve ekonomik istikrarımızın 2008 küresel krizinde pozitif şekilde ayrışmış ve krize meydan okuyup büyüyen bir ülke olmanın mutluluğu ve avantajını yaşıyoruz. Daha bahar ayındayız. Siz yazı bekleyin. Önümüzdeki aylarda Türkiye’nin kredi notlarının daha fazla artırdığını ve yükseldiğini hep birlikte göreceğiz. Türkiye daha fazla yatırım ve sermaye akımlarını getirecek. Faizlerin düşmesi, çözüm süreci bu not artışını etkileyen en önemli faktörlerdir. Merkez Bankası’nın faizlerle ilgili attığı ve atacağı adımlar diğer taraftan bankacılık sisteminin düşen faiz sistemini tüketiciye, üreticiye aktarması ile beraber yatırımlarda yaşamış olduğu baharı yaza çevirecektir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını artırsın veya artırmasının biz hedefimize devam edeceğiz. Bunlar Türkiye’nin daha önceki yıllarda hak ettiği notlardı bu konuda hepsi geç kaldı ama şimdi hepsi birbirini izliyor.”