“Gümrük Birliği’nden kazık yemeye başladık”“Gümrük Birliği’nden kazık yemeye başladık”Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin Gümrük Birliği Anlaşması’ndan kazık yemeye başladığını söyledi. Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye’nin tamamen aleyhine olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Bu artık, ‘esaret anlaşması’ anlamına gelmiştir. Geldiğimiz ortamda evet benim de ardında durduğum Gümrük Birliği’nden, maalesef Türkiye kazık yemeye başladı. Benim derdim bu.” dedi.
AB’nin ABD ile yapacağı Serbest Ticaret Anlaşması’na da değinen Çağlayan, şöyle konuştu:
 “Bu AB maalesef riyakardır, iki yüzlüdür. Bunlarla anlaşmak kolay değil. Buraya 2 bakan konuk oldu, ‘size pozitif gündemle geldik’ dediler. Sordum; ‘vizeyi mi, kotayı mı kaldırıyorsunuz’ veya ‘Serbest Ticaret Anlaşması yaparken Türkiye’yi masada mı oturtuyorsunuz’. Hiç biri yok. Adı pozitif gündem. Bizim negatifimiz, onların pozitifi oluyor. Geldiğimiz ortamda evet benim de ardında durduğum Gümrük Birliği’nden, maalesef Türkiye kazık yemeye başladı. Benim derdim bu.”
Zafer Çağlayan, şöyle devam etti:
“Bu artık, ‘esaret anlaşması’ anlamına gelmiştir. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne dâhil edenler AB’nin üçüncü ülkelere yapacağı anlaşmaya Türkiye’yi taraf olmaya koymamışlardır. Sorduk ‘niye koymadınız’ diye. Bana, ‘efendim AB, Rum Kesimi’nin AB üyesi yapacaktı, biz de onlarla ticaret yapmak durumunda kalırdık’ cevabını verdiler. Sevsinler seni. Böyle bir şey olur mu? Güney Kıbrıs’ın tamamı ticaret olsa kaç yazar arkadaşlar. Bankaları kapalı 10 milyar Euro bulmak için çırpınıyorlar.”
 AB’nin ABD ile Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması yapacağından söz eden Çağlayan, “Türkiye bu anlaşmanın dışında kalırsa, vay geldi bizim halimize. O zaman, Türkiye’de bu konuda AB’nin yapması gereken, eğer centilmen ise zerre kadar insafları ve vicdanları varsa, eğer zerre kadar liberal bir ekonomik anlayışa sahiplerse, yapacakları serbest ticaret anlaşmasında Türkiye’yi de paralel bir şekilde taraf yapılması gerekir.” dedi.