Fransa ve Avrupa’daki Otomotif Sektöründe Atıl Kapasite SorunuFransa ve Avrupa’daki Otomotif Sektöründe Atıl Kapasite Sorunu

Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 2008 yılındaki ekonomik krizden bu yana Avrupa otomotiv satışların düşmesi nedeniyle sektördeki kuruluşlar atıl kapasite ile çalışmaktadır. 

17 Haziran 2013 tarihinde verileri açıklanan araştırmada, halen Fransa’da üretim kapasitesinin %38’i kullanılmadığını belirtilmiştir.

Avrupa’daki otomotiv fabrikalarının % 58’nin % 75’in altında kapasite ile çalışmakta olduğu, 2001 de ise bu işletmelerin oranının % 40 civarında olduğu belirtilmiştir.

Atıl kapasite oranları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin Almanya ve Büyük Britanya’da kapasite kullanım oranı, Avrupa pazarındaki üst gelir grubundaki tüketicilere yönelik üretim yapmaları nedeniyle, % 80 dir. Ancak Avrupa’nın güneyi piyasadaki daralmadan büyük ölçüde etkilenmektedir. İtalya’da ortalama kapasite kullanım oranı % 46 ya kadar düşmüş, Fransa % 62, İspanya % 67 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aynı kaynakta Türkiye’de kapasite kullanım oranının % 65 , Rusya’da % 64 olduğu bilgisi verilmiştir.

 Alix Partners Danışmanlık şirketi tarafından yapılan  anılan araştırmaya göre Avrupa’da 3 milyon araçlık atıl kapasite bulunduğu bunun 2 milyonunun Güney Avrupa’da, Fransa için ise bu miktarın 600.000 olduğu belirtilmiştir. Bu miktarın Renault’nun 2012 yılında Fransa’daki 5 fabrikasındaki üretimine karşılık geldiği ifade edilmektedir. Yapılan tahminlerde 2019 yılına kadar, atıl kapasiteyi dolduracak bir talep artışı beklenmediği ifade edilmektedir.

ABD krizin başlangıcından bu yana 18 fabrikasını kapatmasına karşın Avrupa bu konuda bir girişimde bulunmamıştır. PSA Peugeot Citroen 31Aralık 2013’de d’Alunay Sous –Bois (Seine-Sain-Denis)’daki fabrikasını kapatarak ilk hamleyi yapıcak, Rennes’deki tesislerinde ise düşük kapasite ile çalışacaktır. Opel ise Almanya Bocchum’daki tesislerini kapatacak. Ford ise Belçika ve Almanya’daki 3 tesisinde üretime ara vereceği ifade edilmiştir. Ancak uzmanlar bu önlemlerin de yeterli olmayabileceğini belirtmektedirler.

Avrupa otomotiv pazarındaki krizden otomobil üreticileri ile birlikte otomotiv yan sanayi de etkilenmektedir. Bu duruma karşısında yan sanayi üreticileri yatırımlarını Kuzey Amerika ve Asya pazarlarına yoğunlaşmayı seçerek kendilerine bir çıkış yolu aramaktadır. Dağıtım ve satış sonrası hizmet veren birimler ise kapanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Alix Partners’ın raporuna göre İtayda’daki acentelerin kapanma noktasındadır. Normal koşullarda ise söz konusu acentelerin sadece % 25’i zarara uğramakta idi. Buna ek olarak, Fransız Ulusal Otomotiv Konseyine göre Fransa’da 2012 yılı başından bu yana sektörde çalışan 300 000 kişiden 9000 ‘inin işine son verilmiştir.

Kaynak: Le Monde 2013 – Eco & Entreprise eki