Fas’ın Türkiye Menşeli Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerine Yönelik İlave Vergi Uygulamasının Tarihinin Uzatılması Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Tekstil ve Konfeksiyon

Konu:  Fas’ın Türkiye Menşeli Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerine Yönelik İlave Vergi Uygulamasının Tarihinin Uzatılması Hk.

Duyuru Özeti:

Türkiye ve Fas arasında 2006 yılında uygulamaya konulmuş olan bir serbest ticaret anlaşması bulunmakta olup, bu anlaşmanın da etkisiyle Türkiye’nin Fas’a gerçekleştirdiği ihracat süreç içerisinde artarak 2019 yılı itibariyle 2,3 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. Buna mukabil, Fas'tan ülkemize 700 milyon dolar ithalat yapılmaktadır.

Bahse konu ihracatın önemli bir kısmını tekstil ürünleri oluşturmaktadır. 2019 yılında; 50 – 63. fasıllardan gerçekleşen toplam ihracat miktarı 343 Milyon USD seviyesindedir.

Yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) “Geçici Uyum Önlemleri” başlıklı 17. maddesine dayanarak Fas 2018 yılından bu yana muhtelif ilave vergi uygulamalarını yürürlüğe koymaktadır.

Fas tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe konulan ve normalde son uygulama tarihi 31 Aralık 2021 olarak duyurulmuş olan Türkiye menşeli tekstil ve konfeksiyon ürünlerine yönelik ilave vergi uygulamasının Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Fas Ekonomi ve Finans Bakanının ortak kararnamesi ile 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılmasına karar verildiği bildirilmektedir.

İTKİB’in konuya ilişkin duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net