Fas’a Gerçekleştirilecek İhracatlarda Uygunluk Kontrolleri Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Fas'a Gerçekleştirilecek İhracatlarda Uygunluk Kontrolleri Hk.

Duyuru Özeti:

TİM tarafından "Fas'a gerçekleştirilecek ihracatlarda uygunluk kontrolleri" konulu bir duyuru paylaşılmıştır.

Bazı sanayi ürünlerinin Fas’a ithalatında uygunluk kontrolleri, kendilerine yetki verilen Fransız Bureau Veritas, Alman TUV Rheinland ve İspanyol ApplusFomento firmaları tarafından gerçekleştirilecektir. Söz konusu uygulamaya 20 Nisan 2020 tarihinde geçilmesi planlanırken Covid-19 sebebiyle geçiş sürecinin 20 Haziran 2020 tarihine uzatıldığı bildirilmektedir.

İhracat kontrollerinde, Menşe Ülkede Kontrol ve Fas Varış Noktasında Kontrol şeklinde ikili bir ayrıma gidildiği görülmekte olup, buna ilişkin listelerde zaman zaman değişiklikler yapılabilmektedir.

İhracatçı firmaların aşağıdaki bağlantılardan, listeleri ürün kodu ile kontrol ederek ihraç edecekleri ürünlerin uygunluk kontrollerinin ülkemizde mi, ya da Fas'ta mı gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi olabileceği ifade edilmektedir.


Öte yandan, çıkış ülkesinde kontrole tabi tutulması gerektiği halde, salgın sebebiyle kontrole tabi turulmaksızın 20 Haziran 2020 tarihinden sonra Fas’a ulaşan eşyalara da, istisnai olarak Fas Gümrük noktalarında kontrol imkanı sağlanmıştır.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 

Not : 2019 yılında Türkiye'den Fas'a 2,3 Milyar USD'lik ihracat gerçekleştirilmiştir. 
Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net