Eskiye dönüşte büyük avantaj fırsatı (KKDF)Eskiye dönüşte büyük avantaj fırsatı

 

Takas yoluyla yapılan ihracatta KKDF kesintisi uygulaması, yasal zemininde bulunan tebliğ yoksunluğu nedeniyle uygulanamamaktaydı. Ancak 28 Haziran 2013 tarihli yeni bir genelge ile bankacılık sisteminin gelişmediği ülkelerde bazı şartların yerine getirilmesi ile ihracatçı KKDF kesintisinden muaf olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan TİM Denetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Başkanı Bülent Aymen; “Bu sistem bankacılık sisteminin işlevsiziliğinden dolayı parasını almakta zorlanan ihracatçıyı güvence altına almanın yanı sıra ihracatçımızın KKDF’yi rekabet gücünü artırıcı bir unsur olarak kullanmasına fırsat yaratacaktır.

Bu yeni sistemle özellikle hedef pazarlarımız olan bazı Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ile enerji ve petrol ürünleri ithalatımız için kaçınılmaz olan İran’la ticaretimizde büyük avantajlar yakalanabilecektir.

Türkiye’nin ihracat hacmini en az % 5 – 10 puan arttıracağı düşünülen uygulama için gözler uygulamanın geçerli olacağı ülkeleri açıklaması beklenen Gümrük ve Ticaret Bakanlığına tarafından çevrildi” dedi.