E-Teminat Mektubu Uygulamasının 21.02.2019 Tarihi İtibariyle Devreye Alınması HakkındaLutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu:  E-Teminat Mektubu Uygulamasının 21.02.2019 Tarihi İtibariyle Devreye Alınması Hakkında 

Duyuru Özeti:
 

Gümrükler Genel Müdürlüğü E-Teminat Mektubu uygulamasına ilişkin bir duyuru yayımlamıştır.

Kamu kurumlarınca kullanılan bilişim sistemlerinin entegre edilmesi çerçevesinde Elektronik teminat mektuplarına ilişkin işlemlerin sürdürülebilmesini teminen BİLGE sisteminde gerekli entegrasyon sağlanmıştır.

Bu itibarla gümrük idarelerine verilmek üzere bankalar tarafından elektronik ortamda düzenlenerek elektronik imza ile imzalanmış şekilde Bakanlığa iletilecek e-teminat mektuplarına ilişkin işlemler, BİLGE sisteminde “Elektronik Teminat” modülünde gerçekleştirilecektir.

Gümrük mevzuatı uyarınca gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektuplarının elektronik ortamda gerçekleştirilecek iş ve işlemlerine ilişkin "Elektronik Teminat Mektubu Uygulama Kılavuzu"  hazırlanmış olup söz konusu E-Teminat Mektubu uygulaması 21.02.2019 tarihinde BİLGE sisteminde Elektronik Teminat modülü gerçek ortamda devreye alınmıştır.

Halihazırda E-Teminat Mektubu düzenlenmesini teminen entegrasyon ve sertifikasyon sürecini tamamlayan 3 banka mevcut olup söz konusu bankalar Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank’tır. Diğer taraftan ilerleyen dönemlerde gerekli entegrasyon ve sertifikasyon sürecini tamamlayan banka bilgileri bildirilecektir.

Diğer taraftan daha öncesinde kâğıt ortamda düzenlenen teminat mektuplarına ilişkin işlemler yine kâğıt usulde devam edecektir. Kâğıt ortamda teminat mektubunun verilmesi, kabulü, beyannamede kullanımı Bakanlığımızca daha sonra bildirilecek tarihten itibaren mümkün bulunmayacaktır.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İlgili Uygulama Klavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net