Dövize Endeksli Sözleşmelerin Türk Parasına Çevrilmesine İlişkin Tebliğ’de Yapılan Değişiklikler HakkındaLutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu: Dövize Endeksli Sözleşmelerin Türk Parasına Çevrilmesine İlişkin Tebliğ’de Yapılan Değişiklikler Hakkında

Duyuru Özeti:

Döviz Cinsinden ve Dövize Endeksli Sözleşmelerin Türk Parasına çevrilmesine ilişkin esasları düzenleyen 2008-32/34 sayılı Tebliğ’in 8. Maddesinde değişiklikler yapılmıştır.
 
Düzenlemede dikkat çeken bazı değişikliklere aşağıda yer verilmektedir.
 
Daha önceki düzenlemelerde gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmeleri için herhangi bir istisna yer almaz iken yeni düzenlemede bazı istisnalar getirilmiştir.
 
–  Daha önceki düzenlemede serbest bölgeler dahil yurt içinde  yer alan gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinin tamamının dövize endeksli yapılamayacağı belirtilmiş iken yeni düzenleme ile  serbest bölgeler ibaresi madde metninden çıkarılmıştır. Böylelikle serbest bölgelerde yer alan gayrimenkuller Tebliğ kapsamına dahil olmamaktadır.
 
–  Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanmasıyla ilgili gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür
 
–  Gümrüksüz satış mağazalarının kiralanmasına ilişkin gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür.
 
Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]