Destek Yönetim Sistemi ve DİR Otomasyon Sistemi Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Destek Yönetim Sistemi ve DİR Otomasyon Sistemi Hk.

Duyuru Özeti:


Destek Yönetim Sistemini  – DYS :  Mal ihracatına ve hizmet ihracatına yönelik devlet destekleri ile Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnası, Belgesiz İhracat Kredilerine ilişkin bileşenlerden oluşan sistem olarak tanımlanmaktadır.

Ticaret Bakanlığı’nın Destek Yönetim Sistemine ilişkin sayfasında DİR Otomasyon Sistemine ilişkin önemli duyurular paylaşılmıştır.

Dahilde İşleme Rejimi (DİR) belgelerine yönelik başvurular 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren sadece Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden alınacaktır.

DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı yetkileri iptal edilecek, DYS üzerindeki yetkilendirmeler esas alınacaktır.

Şirketlerin mağduriyet yaşamaması için İhracatçı Birliklerine başvurarak DYS kayıt işlemlerini tamamlaması, kayıtlı olanların ise mevcut kullanıcılarının yetki sürelerini kontrol etmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Geçiş süreci aşağıdaki şekilde tamamlanacak olup, DYS devreye girdikten sonra kullanıcıların DİR uygulamasına yönelik her türlü tespit, öneri ve bildirimlerini [email protected] adresine iletmesi gerekmektedir. 
 
  • 15 Eylül Perşembe saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi şirketlerin yeni belge, revize ve kapatma başvurularına kapatılacak, sadece beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri ile Bakanlık başvuru inceleme işlemleri devam edecektir.
  • 16 Eylül Cuma saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi Bakanlık inceleme işlemlerine kapatılacaktır.
  • 17 Eylül Cumartesi saat 19:00 – 18 Eylül Pazar saat 19:00 arasında 24 saat süre ile DİR kapsamı beyannamelere yönelik tescil, kapatma ve iptal işlemleri kapatılacaktır.
  • 18 Eylül Pazar saat 19:00’da beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri yeniden devreye alınacaktır.
  • 19 Eylül Pazartesi 00:00’dan itibaren, yeni belge başvuruları ile eski sistem üzerinde düzenlenmiş belgelere ait revize ve kapatma taleplerine yönelik işlemler sadece DYS üzerinden yürütülecektir.
Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]