Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hakkında 

 

 

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hakkında 

Duyuru Özeti:
 

Marport Liman İşletmeleri;  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 26.03.2019 tarih ve 24216 sayılı Bakan oluru ile yayımlanmış "Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hakkında Yönerge" gereğince yapılacak işlemlere ilişkin bir duyuru yayımlamıştır.
 
·         1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, tartı operatörleri ve liman tesisleri tarafından yapılan Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) işlemlerinin sonuçları doğrudan bakanlığa ait “DBA Bilgi Sistemi” ’ne aktarılacaktır.
 
·         1 Mayıs 2019 tarihi itibariyle ihracat kapı girişi esnasında, ihracata konu olan konteyner numaraları bakanlık sistemi üzerinden kontrol edilecek, sistem üzerinde “Doğrulanmış Brüt Ağırlık” bilgisi bulunmayan konteynerler tartılarak DBA belgesi oluşturulacaktır. İlgili hizmet karşılığında yükleyici firmaya hizmet faturası üretilecektir.
 
·         Bu düzenlemenin bir sonucu olarak marport sitesinde yer alan “DBA Giriş Ekranı” menüsü kaldırılacaktır. Yukarıda belirtilen kapı girişi esnasında bakanlık sisteminde DBA sonucu bulunmayan konteynerler için  işlemlerin aksamaması adına web-sitesinde bulunan “DBA Fatura Talep Formu” ‘nun doldurulması gerekmektedir.
 
·         DBA işlemini Marport limanı dışında bir tartı operatörüne yaptıran müşterilerin, yeni dönemde mağdur olmamaları adına, DBA sonuçlarının anlık olarak bakanlık “DBA Bilgi Sistemi” ‘ne aktarıldığını tartı operatörleri ile teyit ettirmeleri tavsiye edilmektedir. Aksi halde tartı hizmeti Marport tarafından verileceğinden bu hizmet karşılığı ödemelerin de Marport’a yapılması gerektiği hatırlatılmaktadır.

 
Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net