Denizli teşvik mağduru!DENİZLİ’DEN / Funda AKKOYUN

Geçtiğimiz günlerde Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci’yi ziyaret ettim. Denizli ekonomisine dair konuşurken konu Denizli’de hep konuşulan ve şu sıralar Türkiye’nin gündeminde olan yeni istihdam teşvik paketine geldi. Keçeci, 2004 yılında yürürlüğe giren 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın 2012 yılı ile birlikte sona erdiğini vurgulayan Keçeci, 5084 yürürlüğe girdikten sonra uygulamasının birkaç kez uzatıldığını ve kapsamının gittikçe genişletildiğini ifade ederek, son hali ile kanun kapsamında sağlanan sigorta primi işveren desteğinden 49 ilde yer alan işverenlerin faydalandığını hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın yerine getirilecek olan yeni istihdam paketinin eskisinden çok da farklı olmayan bölgesel bir teşvik niteliğinde olduğunu söyleyen Keçeci, “İstihdamın artması ve dolayısıyla ekonominin büyümesi bu ülkede yaşayan herkesin menfaatinedir ancak menfaat söz konusu olduğunda madalyonun diğer yüzünde kalan teşvik kapsamına alınmayan illerin de değerlendirilmesi gerekir”dedi. Afyonkarahisar ve Uşak gibi yakın komşuların teşvik kanunu kapsamındayken Denizli’nin bu kapsama dahil olmamasının Denizli sanayisinin büyümesinin önünde ciddi bir engel olduğundan yakınan Keçeli, “Bu durum 2004 yılından beri yaşanan bir gerçek. Denizli Sanayi Odası olarak kente yeni yatırımcıları çekmek adına elimizden geleni yaptık fakat devlet desteği olmadan yeterli olamadık” ifadesini kullandı.

Yatırımcıların devlet desteği olan yerleri tercih etmelerinin Denizli gibi teşvik kapsamına dahil olmayan diğer illeri mağdur ettiğine dikkat çeken Keçeci, teşviklerin kaldırılmasından yana olmadığını; ama devletin desteğinin yeni yatırımcılar için her alanda devam etmesini de istediğini dile getirdi.
Özellikle yeni bir istihdam paketinin görüşüldüğü bu dönemde tüm ülke çapında uygulanacak teşviklerle bu eşitsizliğin giderilmesini isteyen Keçeci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerin kalkınmasını destekleyecek sübvansiyonlara karşı olmadıklarının, ancak 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın uygulamasında olduğu gibi önceliği olan iller için çıkarılan bir yasanın daha sonra kapsamının ciddi oranda genişletilmesinin Denizli gibi illere çok zarar verdiğini tekrarladı.

Keçeli haklı. Bir yeri geliştirmek isterken gelişen başka yeri geriye çekmek ne derece doğru? 5084’te bunun örneğini fazlasıyla yaşadık. Denizli ve yatırım kayıpları yaşayan diğer illerimiz adına yeni istihdam paketinin Keçeci’nin de dediği gibi tüm ülkenin menfaatine olmasını diliyoruz.

Kaynak: Dünya Gazetesi