COVID-19 Salgını Kapsamında Yük Teslim Talimat Formu (Ordino) İbrazlarının Elektronik Ortama Taşınması Hususunda UTİKAD Tavsiyeleri Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  COVID-19 Salgını Kapsamında Yük Teslim Talimat Formu (Ordino) İbrazlarının Elektronik Ortama Taşınması Hususunda UTİKAD Tavsiyeleri Hk.

Duyuru Özeti:

Denizyolu ve Havayolu taşımacılığında yük tesliminde kullanılan yük teslim talimat formuna (Ordino) ilişkin süreçlerin temassız ve kağıtsız olarak yürütülmesi amacıyla UTİKAD tarafından tavsiye adımlar oluşturulmuştur.


  • Yük teslim talimat formu gönderimlerinin firmaların Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresleri üzerinden gerçekleştirilmesi.
  • KEP adresi kullanamayacak kurumlar arasında yük teslim formunun iletilmesi için taraflar arasında oluşturulacak ikili e-posta teyit sistemi ile yük teslim talimat formlarının iletilmesinin ve kontrolünün sağlanması. Bu yöntemde taşıyıcı hat ve taşıma işleri organizatörü ile yükü teslim edecek terminal arasında daha önceden belirlenmiş iki e-posta adresi arasında formun iletilmesi, ikinci adım olarak ilgili kurumlar arasında belirlenmiş olan diğer iki e-posta adresi üzerinden de gönderilen yük teslim talimat formunun doğruluğunun teyit edilmesi öngörülmektedir.
  • Yük teslim talimat formunun taranmış kopyalarının e-posta ile liman terminal veya geçici depolama yeri yetkilisine iletilmesi, ardından kopya olarak iletilen yük teslim talimat formlarının toplanarak gün içerisinde belirli zamanlarda toplu olarak bu terminallere teslim edilmesi.
  • Tavsiye edilen yöntemlerin uygulanmasında, yük teslim talimat formu verilmeden önce eğer varsa orijinal konşimentonun gerekli cirolara havi olarak taşıyıcılara önceden iletilmiş olması, ayrıca taşıma sözleşmesinin sonlanmasıyla ilgili diğer gerekliliklerin ve ödeme işlemlerinin tamamlanmış olmasından sonra yük teslim talimat formlarının iletilmesi önerilmektedir.
Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz