COSCO, Yunanistan’da konteyner terminali açtıaşbakan Antonis Samaras Çinli COSCO şirketi Başkanı Wei Jiafu ile birlikte Pire Limanı’nın İkonio bölgesinde yeni konteynır iskelesinin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Samaras açılışta yaptığı konuşmada, Çinli yatırımcılara, Yunanistan’daki ulaştırma, tren, limanlar ve gemi yapımı gibi sektörlere de yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

Samaras “Hükümetimizin reform programına daha birçok alanda Çin katılabilir. Yunanistan, Çin ile Avrupa arasındaki ticaret kapısı olabilir, ki ben olacağını söylüyorum. İlk işbirliğimizi başlattığımız Pire Limanı’ndan sizi ulaştırma, tren, limanlar ve gemi yapımı gibi sektörlerde de başarılı işbirliklerine davet ediyoruz. Çin’in Yunanistan’ın büyük reformunu destekleyeceğine eminim. Bu Yunanistan’ın, Çin’in ve bütün Avrupa’nın, kısacası herkesin ortak çıkarınadır” diye konuştu.

Yapılan açılış töreniyle COSCO tarafından Yunanistan’a yönelik toplam 340 milyon euroluk yatırımın tamamlandığını belirten Başbakan Samaras “Yeni bir anlaşmaya imza atmak için müzakerelerimiz devam ediyoruz. Eğer anlaşma sağlanır ve Avrupa’dan onay çıkarsa, Pire Limanı’nın batı bölümüne COSCO şirketi 224 milyon euroluk bir yatırım daha yapacak. Bu yatırımla 500 daimi ve 200 dolaylı iş kadrosu açılacak” ifadelerine yer verdi.

“Ekonomik krizin şekli her ne olursa olsun, krize en iyi cevap yapılan yeni yatırımlardır” diye konuşan Antonis Samaras “Rekabetin olduğu sektörlere yatırım yapıyoruz ve çağımızın ve geleceğimizin üretici ve mali akımlarıyla birlikte işbirliği yapıyoruz. Pire Limanı’ndan da COSCO ile Yunanistan devleti arasında böyle bir işbirliği yapıldı ve bu işbirliği devam etmeli” dedi.

Önümüzdeki günlerde Yunanistan Demiryolları TRENOSE’nin de özelleştirme sürecinin resmen başlayacağını açıklayan Başbakan Antonis Samaras sözlerini Çinlilerin Yunanistan’da birçok alana yatırım yapmak istediğini dile getirerek tamamladı.

Birçok büyük Çinli şirketin Yunanistan’a yatırım yapmak istediğini dile getiren Jiafu, yakın zamanda Çinli telekomünikasyon devi Huawei’nin, HP örneğinde olduğu gibi Pire Limanı’nı kullanmaya başlayacağını açıkladı.

COSCO şirketi Başkanı Wei Jiafu konuşmasında “İki ülke birbirine daha da yakınlaşacak. Pire Limanı’ndaki 3. iskeleye de bir yatırım yapmak istiyoruz. Bu yatırımla limandaki ticaret hacmi oldukça artacak ve Pire Limanı böylece Akdeniz’in bir numaralı limanı haline gelecek” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK