ÇIN HALK CUMHURIYETI ALÜMINYUM İTHALATI HAKKINDAÇIN HALK CUMHURIYETI ALÜMINYUM İTHALATI HAKKINDA


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) aldığımız yazıda, ülkemiz firmalarının son dönemde Çin Halk Cumhuriyeti’nden (ÇHC) alüminyum külçe ithalatı taleplerinde ciddi bir artış olduğunun gözlemlendiği belirtilmiştir.
 
Konu ile ilgili ithalat taleplerine bağlı olarak, ülkemiz firmalarından ÇHC’de yerleşik firmalardan alüminyum külçe ithalatında son dönem zarfında artan sayıda şikayetle karşılaşıldığı bildirilmiştir. Bahse konu şirketlerin Çinli firmalar (ağırlıklı olarak Wuhan şehri) tarafından gönderilen ürünlerinde sözleşme hükümlerine uymayan maddeler çıkmasından kaynaklandığı yazıda ifade edilmiştir.
 
Yazının devamında, anılan ticari işlemlerde, Türk firmalarının mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, Çinli firmalar ile güçlü bir sözleşme imzalanmasının, sözleşmenin onay işleminin tamamlanmasının, sözleşmede ürün tanımının son derece açık ve net yapılmasının, tahkim müessesesine ilişkin sürecin tamamlanmasının yanı sıra, ürünün fabrika çıkışı ve son yükleme öncesinde mutlaka gözetim firmaları aracılığıyla gözetiminin yapılmasının, ayrıca ürünün ülkemiz gümrüklerinde millileştirilmesi sürecinde numuneler üzerinden test yapılmasının zorunluluk arz ettiği belirtilmiştir.
 
Ayrıca, alınan numunelerin, sözleşmede belirtilen ürün dışında eksik, ayıplı ya da farklı ürün olması durumunda, mutlaka raporlanarak durumun hukuki kanallardan Çinli firmaya bildirilmesi ve gerekli hukuki sürecin başlatılmasının gerektiği ifade edilmiştir.