Çin’den Gelen Canlı/Cansız Hayvansal Ürünlere İlişkin Yapılan Açıklamalar Hk. 

 

 

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Hayvansal Ürünler

Konu:  Çin’den Gelen Canlı/Cansız Hayvansal Ürünlere İlişkin Yapılan Açıklamalar Hk.

Duyuru Özeti:

Koronovirüs salgınına ve bu salgın sebebiyle ticari hayatı etkileyebilecek nitelikteki gelişmeleri yakından takip ederek bültenlerimize konu etmekteyiz.

Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın açıklamaları ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün dağıtımlı yazısının özetine aşağıda yer verilmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın basına yaptığı açıklamada:

"Koronavirüsler zoonotik yani hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda insandan insana bulaştığı da artık anlaşılmıştır. Şu anda hangi hayvandan kaynaklandığı da çok net olarak bilinmemektedir. Bu çerçevede hayvan kaynaklı olası bir bulaşımın önlenmesi adına önemli bir tedbiri daha hayata geçirdik. Çin'den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı."

İlgili yazının Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletildiğini ifade eden Koca, "Bu ithalatı durdurulan ürünler arasında kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumuşakçalar, hayvansal yağlar ve benzeri ürünler de bulunuyor."

İfadelerine yer verilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 477303 sayılı dağıtımlı yazısında ise;

Konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden görüş alındığı, ilgili görüş yazısında, virüsün kaynağının hayvanlar olduğu, hayvanlardan insanlara nasıl geçtiği konusunda net bilgi olmadığından, Çin’den gelecek olan her türlü, canlı/cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerin ithalatının geçici bir süre ile durdurulması gerektiği ifade edilmiştir.

Bunun yanı sıra,

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca; herhangi bir risk durumunda canlı hayvan veya hayvansal ürünlerin piyasaya arzı, kullanımı ve ülkeye girişini kısıtlayıcı ve yasaklayıcı her türlü idarî tedbiri almaya ve uygulamaya yetkili olduğu vurgulanmış,

Çin’den yolcu beraberinde gelecek olan her türlü canlı hayvan ve hayvansal ürünlere ilişkin ilgili veteriner sınır kontrol noktası müdürlükleri veya ithalat yetkili İl Tarım Orman Müdürlüklerine ivedilikle bilgi verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Sağlık Bakanının açıklamasında; her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındığı belirtilmiş olsa da, ilgili bakanlıkların sitelerinde (Sağlık – Tarım ve Orman – Ticaret Bakanlıkları) buna ilişkin resmi bir açıklama ve yazı bulunmamaktadır.

Öte yandan,  Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yazısında Bakanlığın idari tedbir alabileceğine değinilmiş olmakla birlikte, yolcu beraberi haricinde gelen ürünlere ilişkin hali hazırda alınmış herhangi bir tedbire yer verilmemektedir.

Konuya ilişkin dağıtımlı yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net