Bursa Hava Yolları Arap sermayesi ile kurulacak!Bursa Hava Yolları Arap sermayesi ile kurulacak!

Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle Bursa Ortak Girişim Grubu adına MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni’nin koordinatörlüğünde kurulmaya çalışılan Bursa Hava Yolları sanayiciden beklenen ilgiyi görmedi. Arap coğrafyasının Bursa’ya olan ilgisinden yola çıkarak geliştirilen proje tam bir hayal kırıklığı yarattı. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan projenin tanıtım toplantısında Arap Birliği Turizm Teşkilatı ve Bursalı sanayicilerin ortaklığında kurulacak şirkette Bursa’nın payının en az yüzde elli oranında olmasının beklendiği duyurulmuştu. Ancak bu oran yüzde 15’de kaldı. En büyük beklenti özel uçağı da bulunan Özdilek Şirketler Grubu Başkanı Hüseyin Özdilek’ti. Milyon dolarlık katkı beklenen Özdilek, havayolu şirketine 100 bin dolarlık bir sermaye koydu! 
Proje ilk ortaya atıldığında kentte öyle bir hava yaratıldı ki havayolu şirketi 3 ay içinde kurulacak. Hemen uçuşlara başlanacak. Önce Arap coğrafyası, ardından Balkanlar ve son olarak iç hat uçuşları. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Ticarette duygusallığa yer olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Bursa ölçeğindeki bir kent için belirlenen rakamlar çok da afaki değildi. Toplamda 30 milyon dolarlık bir sermaye. Bunun 15 milyon doları Bursa’ya ayrılmıştı. Bursa bölümünün 3 milyon doları da Bursa TSO, Büyükşehir Belediyesi ve Valilik tarafından karşılanacaktı. Proje tüm yönleriyle anlatılmasına rağmen sanayicinin kafasındaki soru işaretlerini gidermeye yetmedi. En büyük handikap ise Bursa’nın İstanbul’a olan yakınlığı. Ayrıca İstanbul-İzmir otobanının tamamlanması ile birlikte Bursa’dan Sabiha Gökçen’e varış kolaylığı yeni bir havayolu şirketi konusundaki soru işaretlerini de artırdı. 
MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni’ye projede gelinen durumu sorduğumda bekledikleri ilgiyi bulamadıklarından yakındı. Ama umudunu da yitirmiş değil. Şirketin kurulmasında hisselerde çoğunluğun kimde olduğunun önemli olmadığına vurgu yaptı ve “Bursa havayollarının kurulması için tüm şartları zorlayacağız. A,B,C planlarımız var. Havayolu şirketleri bugüne kadar Yenişehir’e hep misafir olarak geldiler ve sessizce gittiler. Bursa Hava Yolları Bursa’nın olacak ve Bursa sahiplenecek. Önemli olan bu şirketin kurulması” diye de ekledi. Bursa Hava Yolları kurulacaksa ve buna Bursalı sanayici ilgisiz kalıyorsa hisse çoğunluğunu aramak bana göre anlamsız. Önemli olan Bursa’nın Arap coğrafyası, Balkanlar ve Türkiye’nin özellikle doğu ve güneydoğu illerine Bursa’dan direk hava ulaşımının sağlanacak olması. Bursa son yıllarda turizm sektörüne yaptığı yatırımların semeresini görmeli. Bunun için de bu kente ilgi duyan ülkelerle ulaşımı kolaylaştırılmalı. 

Kaynak: Dünya Gazetesi