Birleşik Krallık STA Kapsamında EORI ve REX Numaralarının Kullanımı Hk.

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu:  Birleşik Krallık STA Kapsamında EORI ve REX Numaralarının Kullanımı Hk.

Duyuru Özeti:


EORI Numarası :  “Ekonomik Operatör Kayıt ve Kimlik Numarasının/ Economic Operators Registration and Identification Number” kısaltması olup, STA uyarınca, Menşe beyanının Birleşik Krallık’ta yerleşik bir ihracatçı tarafından yapıldığı hallerde belirlenen alanlara EORI numarasınn girilmesi gerekmektedir.

Kayıtlı İhracatçı Sistemi (REX):  Avrupa Komisyonu, AB üyesi ülke gümrük idareleri, İsviçre, Norveç ve Türkiye Gümrük İdareleri ile Faydalanan Ülke yetkili idarelerinin; veri girişi, güncelleme ve silme yetkileri ile verilere erişim yetkisi bulunan, veri tabanı dahil, elektronik veri işleme ve bilgi saklama sistemidir. 

Türkiye – Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması’nda (STA) REX numarasına ilişkin herhangi bir atıf bulunmamasına rağmen, Birleşik Krallığa ihracat yapmak isteyen ihracatçılardan mevzuata aykırı olarak REX numarasının yazılmasına dair talepler gelmesi üzerine; Ticaret Bakanlığınca Birleşik Krallık Gümrük İdaresi nezdinde girişimde bulunulmuştur.

Szö konusu talep haklı bulunarak, Birleşik Krallık Hükûmeti resmî internet sayfasındaki “Türkiye ile Ticaret” sekmesini (https://www.gov.uk/guidance/summary-of-the-uk-turkey-trade-agreement) güncellemiştir.

İlgili bağlantıda da açıkça belirtildiği üzere;
 
  • EORI numarası girilmesi uygulaması, yalnızca Birleşik Krallık’ta yerleşik ihracatçılara mahsus olup, Türk ihracatçılardan bu yönde bir talepte bulunulamaz.
  • Türkiye – Birleşik Krallık STA kapsamında, her iki taraf için de REX numarası girilmesi şeklinde bir uygulama söz konusu değildir.
Birleşik Krallık’taki müşterilerinden halen bu yönde talepler gelmesi halinde; STA Menşe Protokolü’nün yanı sıra, ilgili internet sayfasının da referans gösterilebileceği duyurulmuştur.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]