Beyannamede Düzeltme (Redrese) İşlemlerinde Veri Alanlarındaki Güncellemelerin Yükümlü Tarafından Yapılabilmesi Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Beyannamede Düzeltme (Redrese) İşlemlerinde Veri Alanlarındaki Güncellemelerin Yükümlü Tarafından Yapılabilmesi Hk.

Duyuru Özeti:

Gümrük beyannamelerinin kontrolü neticesinde gümrük idaresinin oluruna müteakip muayene memurlarınca gerçekleştirilen düzeltme (redrese) işlemlerinde, yaşanılan gecikmelerin önlenerek sürecin hızlandırılmasını ve gümrük muayene memurlarında oluşan iş yükünün azaltılmasını teminen düzeltme yapılacak veri alanlarının beyan sahiplerinin kendi ofislerinden güncellenebilmesine imkân tanıyacak şekilde mevcut sistemin revize edilmesine yönelik talepler Bakanlığa iletilmiştir.

Beyanname için atanmış olan muayene memurunun sistemde yapacağı belirleme doğrultusunda, redrese işleminin ilgili muayene memuru tarafından başlatılıp ilgili alanların yükümlüsünce güncellenmesini müteakip son onayın yine muayene memuru tarafından verilmesi ve bu sürecin takibinin sağlanması ile ilgili olarak BİLGE Sisteminde teknik düzenleme yapılmıştır.

Söz konusu teknik düzenlemeye ilişkin 26.12.2022 tarihinde Orta Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Ankara Gümrük Müdürlüğü ve Esenboğa Gümrük Müdürlüğünde pilot uygulama yapılması öngörülmüştür.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net