Besilik Erkek Sığır İthalatına İzin Verilmesi Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Hayvancılık

Konu:  Besilik Erkek Sığır İthalatına İzin Verilmesi Hk.

Duyuru Özeti:

Tarım ve Orman Bakanlığı;

Canlı hayvan ithalatına izinli ülkelerden, 0102.29.49.00.00 GTİP kodlu (161-300 kg) ve 0102.29.99.00.00 GTİP kodlu (301-399 kg) toplam 150.000 baş besilik erkek sığır ithalatı için kontrol belgelerinin onaylanacağına dair bir duyuru paylaşmıştır.
  • Besilik sığırlar; Angus, Charolais (Şarole), Limousin(Limusin), Hereford, Belgium Blue (Belçika Mavisi), Piedmentosa, Aubrac (Obrak), Gasconne, Salers, BlondeD’Aquitane, Senepol, Braford, Brangus, Simental (Fleckvieh) ve Shorthorn ırkları veya bunların melezleri olmalıdır.
  • Müracaatlar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne 31/08/2022 tarihine kadar duyuru ekinde yer alan belgeler ile yapılacaktır. Ek’li dilekçe, İşletme Tescil Belgesi ve Karantina Yeri ve İşletme Uygunluk Belgesi ile yapılacaktır. Bu tarihten sonraki müracaatlar değerlendirmeye alınmayacaktır (Postadaki gecikmeler dahil).
  • Müracaatta bulunacakların, Bakanlık kayıt sisteminde (Türkvet) en az 1 (bir) yıllık işletme kaydı bulunmalıdır. Bir işletme için tek müracaat yapılabilir.
  • Müracaat edecek başvuru sahipleri, işletme kapasitelerine göre belirlenen oranlara tekabül eden hayvan sayısı kadar başvuru yapabileceklerdir. (bir işletme en fazla 5.000 (beşbin) baş için başvurabilir.)
Bakanlık sitesinde aynı gün yayımlanan “Besilik Erkek Sığır İthalatı Uygulama Talimatı” ile erkek  besilik  sığır  ithalatı  iş  ve  işlemlerinin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair detaylar açıklanmıştır.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 
Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]