Banka Ödeme Yükümlülüğünün (BPO) İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Kullanılabilecek Ödeme Şekilleri Arasından Çıkarılması Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu:  Banka Ödeme Yükümlülüğünün (BPO) İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Kullanılabilecek Ödeme Şekilleri Arasından Çıkarılması Hk.

Duyuru Özeti:

04/09/2018 tarihli 2018-32/48 sayılı Tebliğ kapsamında; Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedellerin, ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilmesi veya getirilmesi gerekmektedir.

Söz konusu Tebliğ’in 3 üncü maddesi ile bedellerin hangi ödeme şekilleri ile yurda getirilebileceği listelenmekte olup, listeye 31.12.2019 tarihinde eklenmiş olan “Banka Ödeme Yükümlülüğü* (BPO)”, 28.08.2020 tarihli düzenleme ile kullanılabilecek ödeme şekilleri arasından çıkarılmıştır. 
 

*Banka Ödeme Yükümlülüğü (BPO) : akredifin güvencesini mal mukabilinin kolaylığı ile birleştiren yeni bir ödeme yöntemi olarak tanımlanmakta olup, bir bankanın alıcı müşterisi için satıcının bankasına karşı girdiği geri dönülemez bir yükümlülüktür.

 • Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri 
  1. Akreditifli Ödeme,
  2. Vesaik Mukabili Ödeme,
  3. Mal Mukabili Ödeme,
  4. Kabul Kredili Akreditifli Ödeme,
  5. Kabul Kredili Vesaik Mukabili Ödeme,
  6. Kabul Kredili Mal Mukabili Ödeme,
  7. Peşin Ödeme,
  8. (ğ) Banka Ödeme Yükümlülüğü (BPO).
Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net