Bakan Yazıcı, İnebolu Gümrük Müdürlüğü’nü AçtıBakan Yazıcı, İnebolu Gümrük Müdürlüğü’nü Açtı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı“Bu yılın dört ayında İnebolu’dan ihracat işlemi yapılan ürün bedeli tutarı 94 milyon dolardır. Yıl sonuna doğru 300 milyon dolara ulaşırız” dedi.

Yazıcı, İnebolu Gümrük Müdürlüğünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2012 yılı itibarıyla 389 milyar dolarlık dış ticareti olduğunu söyledi.

Söz konusu ticaretin 152 milyar dolarlık kısmının ihracat olduğunu ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

“Dış ticarete konu olan ürünlerin işlemin yapıldığı yerler gümrük idareleridir. Buralar hizmetlerini ne kadar seri, zaman kaybına yol açmadan, basit işlemlerle bürokratik süreçleri azaltarak gerçekleştirirse dünyada ürettiğini satmakta, pazarlamakta, en kaliteli uygun ürünü neredeyse oradan alıp Türkiye’ye getirmekte büyük koşuşturma içinde olan ve rekabet koşullarında faaliyetini yürüten ticaret erbabının rekabet gücünü arttırmış oluruz.”

Bakan Yazıcı, gümrük işlemi dolayısıyla gümrüklerde herhangi ticarete konu olan ürünün işlemleri için gerekli süreden fazla beklemesinin o ticari faaliyete maliyet yüklendiğini anlatarak, bunun rekabet gücünü azaltacağını dile getirdi.

– İnebolu’daki ihracat ve ithalat

İhracat ve ithalatın yapıldığı her yerde gümrük müdürlüğü kuramayacaklarına değinen Hayati Yazıcışöyle konuştu:

“Belli bir limiti dikkate almak suretiyle gümrük müdürlüklerini oluşturuyoruz. Bu yılın dört ayında İnebolu’dan ihracat işlemi yapılan ürün bedeli tutarı 94 milyon dolardır. Yıl sonuna doğru 300 milyon dolara ulaşırız. 6 milyon dolarlık da ithalat var. Eminim ki burada gümrük idaresinin var oluşuyla sürdürülecek hizmet, dış ticaret erbabımızın rekabet gücünü artıracaktır. Rekebat gücü artan bir Türkiye elbette ki cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü 2023 hedefine ulaşmada yani 500 milyar dolarlık ihracat, kişi başına 25 bin dolar gelir seviyesine Türkiye’yi taşımada önemli katkılar sağlayacaktır.”

Açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakan Yarcımcısı Fatih Metin, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü, Mustafa Gökhan Gülşen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç ve çok sayıda İnebolulu katıldı. Yazıcı, müdürlüğün açılış kurdelesini kestikten sonra yetkililerden bilgiler aldı.