Bakan Yazıcı Sarp Sınır Kapısında İncelemelerde BulunduBakan Yazıcı Sarp Sınır Kapısında İncelemelerde Bulundu

Ankara’dan havayoluyla Batum’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerinin ardından Mülki İdari Amirliği toplantı salonunda Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Rize Valisi Nurullah Çakır, AK Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar ile basına kapalı toplantı yaptı.

Daha sonra TRT Haber’in canlı yayınına katılan Bakan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nın önemli kapılardan biri olduğunu belirterek, “Hem yol hem de ticari açıdan Türkiye’yi Orta Asya’ya ve Kafkaslara bağlayan bir konumda” diye konuştu.

Ticari aktivitenin fazlalığına bağlı olarak kapıdaki giriş çıkışlarda yığılmalar olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı,“Dolayısıyla bunu azaltmamız gerekiyor. Biz bu kapıyı Gürcistan ile ortak gümrük kapısı şeklinde planlayıp yapmayı arzu ediyorduk. Dünyada onun uygulamaları var ama çok az. Yani tek gümrük kapısı iki gümrük idaresi. Önce ‘evet’ dediler ama sonra caydılar. Biz önce yaptık, 2009 yılında bitirdik. Tabii biz planlamayı bizim arazimizi dikkate almak suretiyle gerçekleştirdik. Gürcüler bizden daha sonra yaptılar. Görsellik olarak da belki biraz daha işlevsel konumda” dedi.

Yazıcı, Gürcistan’ın yaptığı kapının işlevselliğini göz önünde bulundurarak, coğrafyayı da dikkate alarak Sarp Sınır Kapısı’ndaki alanlarını biraz daha genişletmek istediklerini kaydederek, “Şu andaki alanımız 36 bin metrekare. 20 bin metrekare daha genişleterek 56 bin metrekareye çıkartacağız. Burada bir tünel var, Türkiye tarafına giriş ve çıkış hizmeti veriyor. O tünelin yanına paralel bir tünel daha yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla birisi giriş, diğeri ise çıkış olarak kullanılacak. Onun brifingini bugün aldık” diye konuştu.

-Muratlı Kapısı-

Bakan Yazıcı, bölgeye önceki gelişinde, Muratlı gümrük kapısıyla ilgili inceleme yaptığını belirterek, şöyle devam etti:“Bu kapının açılmasıyla alakalı Türkiye ve Gürcistan arasında yapılmış anlaşmaların yürürlüğe girmesi amacıyla iç hukuk prosedürleri devam ediyor. Yine orada bir askeri alan var. Orayı başka bir yere taşımak suretiyle gümrük kapımızı planlayacağız. En kısa zamanda etüt çalışmalarını tamamlayarak arazi sorununu halletmemiz lazım. Yapım aşaması fazla sürmez, en fazla bir yılda tamamlarız ama bunun fonksiyonel olması için komşunuzun da aynı duyarlılıkla hareket etmesi lazım. Siz kapıyı yaparsanız ama komşu bitirmemişse o kapı bir işe yaramaz. İnşallah fazla bir zamana yayılmaz ve bitiririz.”

-Geçişlerin 15 liraya çıkarılması-

Bakan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’ndan geçiş ücretinin 15 liraya çıkarılmasıyla ilgili şunları söyledi: “Bu uygulama bir haftadır yürürlükte. Kimlikle ve pasaportlu geçişlerde 15 lira harç ödeniyor. Bakanlar Kurulu’na yetki verildi. Bakanlar Kurulu, gerekmesi halinde bu harçları sıfıra kadar indirebilecek, farklı kapılar için farklı uygulama yapabilecek. Bu bir haftalık uygulamada yeni aldığım bilgilere göre çıkışlarda yüzde 4’lük bir azalma oldu. Sene başından bu yana üç aylık süreyi dikkate aldığımızda kapıdan 650 bin kişi çıkış ve bir o kadar kişi de giriş yapmış. Yani aya vurduğumuz zaman ortalama 210-215 bin kişi çıkış yapıyor. Dolayısıyla bu 15 lira herhalde caydırıcı. Daha çok ticari amaçla çıkış yapmak isteyen insanlarımızın ödeyeceği bir ücret. İşsiz güçsüz insanların ‘şu tarafa doğru bir geçeyim, gideyim’ diyerek dışarı çıkmalarını önemli ölçüde etkilemeyecek diye düşünüyoruz.”

-Çözüm süreci ve Akil İnsanlar-

Bakan Yazıcı, Türkiye’nin önünde çok önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin kardeşlik projesi. Bu konuda özellikle hemşehrilerimizin duyarlı olduğunu biliyorum. En büyük zenginliğimiz bizim kardeşliğimizdir. Bu topraklarda yaşayan insanların kardeşliği kadimdir. Bunu hedefleyen bütün çalışmalar kıymetlidir. Bu konuda herkesten daha fazla duyarlı olmalarını bekliyorum” dedi.

Akil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz’de çok fazla destek bulamadığı yönünde iddialarla ilgili soruya Bakan Yazıcı“Bunlar tamamen iddiadan ibaret. Biraz daha fazla tezcanlılığımız var ama oturup konuşunca, anlatınca bizim insanımız doğruyu hemen kabul eder. Dolayısıyla bir sorun yaşanacağını zannetmiyorum” yanıtını verdi.

Daha sonra serbest bölgede incelemede bulunan Bakan Yazıcı, burada vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.