Bakan Yazıcı 5. TASİŞ Mağazasını Kocaeli’de AçtıBakan Yazıcı 5. TASİŞ Mağazasını Kocaeli’de Açtı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye genelindeki 5. Tasiş mağazası olan Kocaeli Tasfiye İşletme Müdürlüğü Perakende Satış Mağazası’nın açılışını yaptı.
Gümrük mağazasının açılışına Bakan Yazıcı’nın yanı sıra Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürü Avni Ertaş, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Faruk Töremiş katıldı.
Bakan Yazıcı mağazadaki ürünleri inceleyerek fiyatları uygun bulduğunu söyledi. Türkiye’de 5 yerde bulunan gümrük satış mağazasında gümrüğe takılan, sahipleri tarafından gümrükten alınmayan veya yurt dışından getirilirken vergisi yüksek bulunduğu için bırakılan ürünlerin satıldığını ifade eden Yazıcı, “mağazamız 350 metre kare alana sahip, 10 personel görev yapıyor. Mağazada 5 lira ile 50 bin lira arasında değişen fiyatlarda ürün bulmak mümkün.”dedi.
Kocaeli Serbest Bölgesi’ni gezip, işçilerle fotoğraf çektiren Yazıcı. kentteki sanayi bölgelerini havadan inceleyerek yetkililerden brifing aldı.
İncelemelerin ardından basın mensupların açıklama yapan Yazıcı, bir gazetecinin, ”Dün çıkan kanunla tüketiciye mahkeme yolu açık mı olacak” şeklindeki sorusuna, söz konusu kanunda tüketicilere ilişkin bir düzenlemenin olmadığı yanıtını verdi.
Yazıcı, 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun yeniden ele alındığını ve günün ihtiyaçlarını kapsayan bir kanun tasarısının hazır olduğunu anlatarak, bunun da yakında mecliste görüşüleceğini bildirdi.
Söz konusu kanun çıktığında tüketici hukuku açısından da önemli bir noktaya gelineceğine dikkati çeken Yazıcı, tüketicinin hukukunun korunması için bakanlığın bünyesinde reklam kurulu bulunduğunu ve burada haksız reklamların incelendiğini kaydetti.
-”Alkol yasağı” iddiaları-
Bakan Yazıcı, gazetecilerin, bazı illerdeki alkol yasağıyla ilgili iddialara, mecliste verdiği cevabı hatırlatması üzerine, meclisteki görüşmelerin çok renkli geçtiğini ifade etti.
Afyonkarahisar’daki alkol yasağı iddiasıyla ilgili kendisine soru yöneltildiğini anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:
”Ben şunu söyledim, Afyon’da ilave anlamda mülki amirinin alkol ve benzeri ürünlerin yasaklandığına dair bir bildiriye sahip değilim ama bu tür ürünlerin tüketimiyle alakalı bir düzenleme yaptığını basından öğrendim. Bizim anayasamızda, gençlerin, ailenin, çocukların alkol ve bağımlılık yapan ürünlere karşı korunmasını devlete ve elbette bu anlamda mülki amirlerine bir görev olarak yükler. Dolayısıyla mülki amir, sorumluluk alanı içerisinde bu tür ürünlerin nerelerde içileceğine dair bir düzenleme yapabilir. Bu hukuksal bir düzenlemedir, görevi kapsamındadır ama tamamen görev yetki alanı içindeki bir ilde, bir alkol yasaklanması şeklinde bir tasarrufu söz konusu olursa ‘Böyle olduğu kanısında değilim’ bu doğru olmaz. Yani siz korumak için gerekli önlemleri alacaksınız ama onu içmek isteyenler de varsa onları içecekleri bir yer belirleyeceksiniz. O da var.”
-”Yeni anayasa yapılmalı”-
Hayati Yazıcı, Türkiye için yeni bir anayasanın büyük bir şans olduğunu belirterek, anayasa yapma hakkının, millete ait ”tekel bir hak” olduğunu ifade etti.
Milletin bu hakkını kullanamadığını, son iki anayasanın ”darbe anayasası” olduğunu dile getiren Yazıcı, ”Kime sorsan, ‘bu anayasa değiştirilmeli’ diyor. Seçim öncesi bütün partiler beyanda bulundu. Mecliste komisyon kuruldu. Yeni anayasayı bu parlamentonun başarması lazım” şeklinde konuştu.
Konuşmasında, İsrail’in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye’den özür dilemesine de değinen Yazıcı, ”İnsanlık adına önemli bir kazanımdır diye düşünüyorum. İşte bu gücü elbette ki bu milletten alıyoruz” diye konuştu. Yazıcı sözlerini şöyle devam ettirdi: “İnşallah şu terör konusunda da Türkiye’yi arındırabilirsek, Türkiye’nin önünde hiçbir engel kalmayacak. Türkiye hem bulunduğu coğrafyanın hakkını daha güçlü bir şekilde verecek hem de dünyada mazlum ulusların sözcülüğü anlamında daha güçlü bir duruş ortaya koyabilecek”.