Antrepoda Eşya Devri İle İlgili Yaşanan Sorunlar / Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge MüdürlüğüGümrük Yönetmeliğinin 333.maddesi çerçevesinde antrepoda eşyanın devri konusunda yaşanan sorunlar ile ilgili Dernek Başkanımız Sayın Turhan GÜNDÜZ Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Faruk TÖREMİŞ ile görüşmede bulunmuştur.

Değerli Üyelerimiz,

Gümrük Yönetmeliğinin 333.maddesi çerçevesinde antrepoda eşyanın devri konusunda yaşanan sorunlar ile ilgili Dernek Başkanımız Sayın Turhan GÜNDÜZ Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Faruk TÖREMİŞ ile görüşmede bulunmuştur.

Görüşmede;

1-) Gümrük Yönetmeliğinin 330/2 maddesi gereğince satıcısı ve göndericisi belli alıcısı emre olan işlemlerde ikincil bir düzenleme çıkana kadar bu güne kadar olduğu gibi cirolu konşimento ile alıcısı belirlendiğinden devir sözleşmesine gerek kalmaksızın işlem yapılacağı,

2-) Gümrük Yönetmeliği 333. Maddesinde aranan Devir sözleşmesinin bir asıl nüsha olarak düzenleneceği

3-) Gümrük Yönetmeliğinin 333. Maddesinde aranan Doğabilecek vergi ve cezalar karşılığı olarak alınacak taahhütname için bir kıymet ihtiva etmediğinden damga vergisi alınmayacağı,

Konularında Gümrük İdarelerin şifahi talimatlandırıldığı bilgisi alınmıştır. Siz değerli üyelerimizin bilgisine önemle duyurulur.

İGMD – Yönetim KURULU