Almanya, Afganistan’daki askeri malzemeleri Trabzon üzerinden taşıyacak.Afganistan’a sevkiyat Trabzon üzerinden yapılacak

Almanya, Afganistan’daki askeri malzemeleri Trabzon üzerinden taşıyacak.

TRABZON – Trabzon Valisi Recep Kızılcık, “Almanya, Afganistan’dan ülkelerine bazı askeri malzemelerin sevkıyatını Trabzon üzerinden yapacak. Özellikle Trabzon Limanı kullanılacak. Sevkıyat yaklaşık 2.5 yıl sürecek” dedi.
Kızılcık, yaptığı açıklamada, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Afganistan’da görev yapan Alman askerlerinin bir bölümünün ülkelerine dönmek için sevkıyat merkezi olarak Trabzon’u seçtiğini ifade etti.
Sevkıyatın 1 Nisan’dan itibaren yoğunluk kazanmasının beklendiğini vurgulayan Kızılcık, “Almanya, Afganistan’dan ülkelerine bazı askeri malzemelerin sevkıyatını Trabzon üzerinden yapacak. Bunun sonucunda özellikle Trabzon Limanı kullanılacak. Sevkıyat yaklaşık 2.5 yıl sürecek” dedi.
Kızılcık, sevkıyat sırasında askerlerin Trabzon’da konaklama ve araçlar için ihtiyaç duyulacak otopark konusu da dahil en küçük detayların bile görüşüldüğünü, olumsuzluk yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığını kaydetti.
Hava ve deniz yolu kullanılacak
Bu arada, Afganistan’daki Alman ordusuna ait askeri araç ve kargo eşyalarının Trabzon Havaalanı üzerinden Trabzon Limanı’na intikal ettirileceği, askeri malzemelerim Trabzon Limanı’ndaki tasnifin ardından deniz yoluyla Almanya’ya sevk edileceği öğrenildi.
ISAF harekatına katılan ülkelerden bazılarının, transit geçiş imkanlarından istifade etmek maksadıyla Türkiye’den talepte bulunurken, söz konusu ülkeler, çeşitli araç ve malzemelerini Afganistan’dan hava yoluyla Türkiye’ye taşıyıp, başta Trabzon Limanı olmak üzere Türk limanlarından ülkelerine gemiler vasıtasıyla intikal ettirmeyi öngörüyor.
ISAF’ın Afganistan’dan intikaline ilişkin Türkiye’ye gelen talepler, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinatörlüğünde, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Görev Gücü tarafından değerlendiriliyor.
ISAF’ın Afganistan’dan intikaline ilişkin bazı NATO ülkeleri, asker ve askeri malzemeleri Trabzon hava ve deniz limanlarını kullanarak gerçekleştiriyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi