Akçakale Gümrük Kapısı’ndan Suriye’ye yaya geçişlerine izin verilmeye başlandı.Akçakale ilçesinde, yaklaşık bir ay önce bir polis memurunun şehit olduğu olayların ardından giriş çıkışlara kapatılan Akçakale Gümrük Kapısı’ndan Suriye’ye yaya geçişlerine izin verilmeye başlandı.

Sabah saatlerinden itibaren gümrük kapısı önünde bekleyen Suriyeliler, pasaport işlemlerinin ardından yaya olarak ülkelerine geçiş yaptı. Suriyeli Mishel Sebastian AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır kapısının yaya geçişine açılmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Suriye’de yaşayan insanların zor durumda olduğunu, hayatını kaybedenlerin arttığını ifade eden Sebastian, Türk yetkililerinden Akçakale ve diğer gümrük kapılarının açılmasını istediklerini kaydetti.

Akçakale’de yaşayan İsmail Tantan ise sınır kapının bugünden itibaren ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilere açıldığını vurgulayarak, gümrük kapısının girişe de açık olmasını beklediklerini söyledi.

2 Mayıs’ta, Akçakale Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyelilere izin verilmeyince çıkan olaylarda polis memuru Ferhat Avcı şehit olmuş, aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu 12 kişi yaralanmıştı. – Şanlıurfa