ABD’nin Türkiye Menşeli Demir – Çelik Ürünlerine Uyguladığı Gümrük Vergisini Düşürmesi Hakkında 

 

 

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Demir – Çelik 

Konu:  ABD’nin Türkiye Menşeli Demir – Çelik Ürünlerine Uyguladığı Gümrük Vergisini Düşürmesi Hakkında

Duyuru Özeti:
 

ABD, Türkiye’den yapılan çelik ithalatına uygulamakta olduğu, %50 oranındaki gümrük vergisini tekrardan %25’e düşürme kararı aldı. (Kaynak:Reuters)
 
Kararın gelişim sürecini kısaca hatırlayacak olursak;
 
08 Mart 2018 tarihinde Trump yönetimi  Türkiye ile birlikte tüm AB ülkeleri menşeli ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış, AB'ye bu vergilerden 1 Haziran'a kadar geçici muafiyet tanımıştı. 
 
Türkiye ise öncelikle Dünya Gümrük Örgütü nezdinde girişimlerde bulunmuş, sorunun devam etmesi halinde ABD menşeli ürünlere vergi uygulayarak misilleme yapacağını duyurmuş ve 21 Haziran itibariyle Amerika Birleşik Devletleri menşeli, 22 farklı kalem eşya için ek mali yükümlülük uygulamaya başlamıştı.
 
Daha sonrasında iki ülke arasındaki gerilim ticari uygulamalara da yansımış ve 13 Ağustos itibarıyla Türkiye menşeli çelik ürünlerine uygulan vergi 2 katına (%50) çıkarılmıştı.
 
Amerikan yönetiminin atmış olduğu bu adıma, Türkiye de misliyle karşılık vererek daha öncesinde 22 farklı ürün için getirilmiş olan ek mali yükümlülükler, iki katına çıkarılmıştır. 
 
ABD yönetiminin atmış olduğu adımlara, Türkiye’nin süreç boyunca misliyle karşılık verdiği dikkate alındığında; Türkiye’nin halen ek mali yükümlülük uyguladığı 22 farklı kalem eşyada ek mali yükümlülük tutarlarını yarıya indirmesi olası görülmektedir.

EMY Uygulanan Eşya Listesi 
 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net