“ABD İle Türkiye Arasındaki Ticareti Serbestleştirmek İçin ‘Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’ Kurulmasında Anlaştık”“ABD İle Türkiye Arasındaki Ticareti Serbestleştirmek İçin ‘Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’ Kurulmasında Anlaştık”

Ekonomi Bakanı Sn. Çağlayan, Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Sn. Obama arasında sağlanan mutabakat çerçevesinde ABD ile Türkiye arasında kurulacak Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’nin ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması’nın Türkiye’nin AB ile varolan Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle Türkiye üzerinde etkilerini değerlendirmek ve ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da derinleştirilmesi ve ticaretin serbestleştirilmesi amacına yönelik olarak çalışacağını söyledi.

Kaynak: Ekonomi Bakanlığı, Basın Müşavirliği

Komiteye Türkiye tarafında Ekonomi Bakanlığı’nın; ABD tarafında ise Başkan Obama’ya bağlı USTR-ABD Ticaret Temsilciliği’nin önderlik edeceğine dikkat çeken Bakan Çağlayan; “bu komisyon, ikili ticaretimizin daha geliştirilmesi, artırlması ve serbestleşirilmesi için çalışma yapacak. Ayrıca, ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması’nın Türkiye’nin AB ile varolan Gümrük Biriği Anlaşması nedeniyle Türkiye üzerinde etkilerini değerlendirecek. Komiteye Türkiye tarafından ben başkanlık edeceğim. ABD tarafından ise Başkan Obama’ya bağlı bakan düzeyindeki ABD Ticaret Temsilcisi başkanlık edecek. Ticaret Temsilcisi Michael Froman’ın atamasının Kongre’de onaylanmasının hemen ardından ben ve ekibim Washington’a gelerek çalışmaları başlatacağız. Bu yeni süreç Sayın Başbakanımız ve Sayın Obama’nın  2009 yılında iki ülke arasındaki ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla kurdukları Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) kapsamında yapılmakta olan çalışmaların somut hale getirilmesi bakımından da son derece önemli bir gelişmedir” dedi.