ABD’de GTS’nin Yenilenmesine İlişkin Tartışmalar ve Türkiye’ye Olası Etkileri Hakkında
 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu: ABD’de  GTS’nin Yenilenmesine  İlişkin Tartışmalar  ve  Türkiye'ye  Olası  Etkileri  Hakkında 

Duyuru Özeti:

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi; gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla 4.800 çeşit üründe ve 129 ülke veya bölge menşeli ürünlere gümrüksüz giriş imkanın veren bir programdır.  İhracatçılarımız için önemli bir avantaj sağlayan bu program zaman zaman kesintiye uğrasada periyodik olarak uzatılmaktaydı. 2015 yılındaki son uzatma ile 31.12.2017 tarihine kadar uzatılan programın yenilenmesine dair Kongrede uzlaşma sağlanamadı.

Cumhuriyetçiler söz konusu uygulamanın kaldırılmasından yana tavır alırken, Demokratlar ve bazı lobi grupları ise uygulama kapsamında ithal edilen hammade ve yarı mamullerin Amerikadaki küçük işletmelere daha ucuz tedarik imkanı sağlayarak ekonomiye yararlı olduğundan bahisle programın uzatılmasından yana çalışmaktadırlar.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2012 yılı itibariyle, ABD'ye GTS kapsamında gerçekleştirilen ihracatta ön plana çıkan ürünler ve bunların GTS kapsamında yapılan ihracat içindeki payları ise, bakır teller (yüzde 11), altın mücevherat (yüzde 9,6), kara taşıtları aksam ve parçaları (yüzde 7,5) mermer ve travertenler (yüzde 7,3), kauçuk borular (yüzde 6), ferro-krom (yüzde 4,8), gıda müstahzarları (yüzde 3,6), şekerlemeler (yüzde 3,3) ve silahlar (yüzde 3,3) şeklinde sıralanmaktadır.

Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma İdaresi (CBP) yaptığı açıklamada; Programın süresinin 31 Aralık 2017 tarihinde sona ereceğine vurgu yapmakla birlikte, bu tarihten sonra yapılabilecek işlemlere dair bilgiler paylaştı. Buna göre; süre uzatılmasa bile ithalatçıların belgelerin üzerine eşyaların GTS kapsamında olduğunu belirten “A” ibaresini koymalarının şiddetle tavsiye edildiğini ve GTS’nin ileriki bir tarihte yenilenmesi halinde bu işlemi yapan ithalatçılara geriye dönük olarak otomatik iadenin yapılacağını bildirdi. 

Konuyla  ilgili yazıya  ulaşmak  için TIKLAYINIZ.