AB, Çin güneş panellerine gümrük vergisi getiriyorAvrupa Birliği, son yılların en büyük ticaret savaşını alevlendirecek bir adım atarak Çin’de üretilen güneş paneli teçhizatlarına gümrük vergisi getiriyor.

Bu vergiler ile Çin’den ithal güneş panelleri nedeniyle sendeleyen bu sektördeki Avrupalı şirketlerin korunması amaçlanıyor. Düzinelerce Avrupalı üretici güneş panelleri fiyatlarındaki düşüş nedeni ile üretimi durdurdu ya da bu sektörden çıktı. Sektör uzmanları bu duruma Çin’den ithal edilen ürünlerin fiyatlarının neden olduğunu ifade ediyor.

 

Konuya yakın kaynaklar Çinli üreticilere uygulanacak verginin her ne kadar şirketten şirkete değişse de ortalama gümrük vergisinin yüzde 46 civarında olacağını belirtiyor. Vergiler panelleri ve bu panellerin güneş pili, silikon plakaları gibi aksamlarını da kapsayacak.

Güneş paneli teçhizat ihracatı Çin’in dünyanın bu alandaki en büyük piyasası Avrupa Birliği’ne yaptığı ihracat içerisinde önemli bir yer tutuyor.

2011 yılında Çin ile AB arasında bu sektördeki ticaretin değeri 21 milyar euro (49 milyar lira) civarında yani Çin’in Avrupa’ya yaptığı toplam ihracatın yüzde 7’sini oluşturuyordu.

Altı yıl öncesine kadar Çin, Avrupa’ya neredeyse hiç güneş paneli teçhizatı ihraç etmiyordu. Fakat 2011 yılında Çin’in Avrupa piyasasındaki payı yüzde 80’i buldu. Avrupalı üreticiler Suntech Power STP -4.30% Holding gibi Çinli üreticilerin yükselişini adil olmayan fiyat politikası ve tamamen Çin hükümetince sağlanan haksız sübvansiyonlar ile sağlandığını ifade ediyorlar.

Avrupalı üreticilerce Çin hükümeti tarafından sağlandığı iddia edilen sübvansiyonlara Dünya Ticaret Organizasyonu’nun kurallarına aykırı şekilde ucuz krediler ve piyasa değerinin altında arazi satışlarının da dahil olduğu belirtiliyor. Çin hükümetinin sağladığı iddia edilen bu sübvansiyonlar çelik, kağıt ve yenilenebilir enerji sektörlerinde de Avrupalı şirketler ile tansiyonun yükselmesine neden oluyor.