AB Ormansızlaşmanın Önlenmesi Tüzüğü’ne (EUDR) İlişkin Görüş ve Katılım Talepleri Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel
 
Konu: AB Ormansızlaşmanın Önlenmesi Tüzüğü’ne (EUDR) İlişkin Görüş ve Katılım Talepleri Hk.

Duyuru Özeti:

AB’nin Ormansızlaşma ve orman bozulumunun önlenmesi amacıyla 2023/1115 Sayılı Ormansızlaşmanın Önlenmesi Tüzüğü (EUDR) 9 Haziran 2023 tarihli AB Resmî Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İlgili düzenleme ile 30 Aralık 2024 tarihi itibarıyla, büyük oranda ormansızlaşmaya sebep olan olan soyasığır etipalm yağıahşap/ağaç ürünlerikakaokauçukkahve ve bunlardan elde edilen belirli ürünleri üretimde girdi olarak kullanan çikolatamobilyalastikderi gibi ürünlerin AB pazarına girişinde ormansızlaşmaya/orman bozulumuna yol açmadığı ve insan ve işçi haklarına uygun üretildiğine yönelik özen yükümlülüğü beyanı zorunlu hale getirilmektedir.

Konuya ilişkin toplantılara ülkemizce de katılım sağlanmakta olup konuya ilişkin hazırlanmış olan BİLGİ NOTU’na ilgili bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Bununla birlikte, anılan mevzuata ilişkin detaylı bilgi temin edilmesi ile ülkemiz sorularının paylaşılması amacıyla Avrupa Komisyonu ile 25 Haziran 2024 Salı günü 15.30 – 17.30 saatleri arasında çevrimiçi bir toplantı düzenleneceği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede Avrupa Komisyonuna iletilmek üzere mevzuata ilişkin sorular ile toplantıya katılım sağlamak isteyen firma temsilcilerinin isim, unvan ve iletişim bilgilerinin  10 Haziran 2024 saat 15:30’a kadar [email protected] adresine iletmesinin beklendiğine dair bir duyuru paylaşılmıştır.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]