500’den fazla TIR, Mısır ve S. Arabistan’da mahsur!

 500’den fazla TIR, Mısır ve S. Arabistan’da mahsur!


Mısır Port Said Limanı ve çevresinde 230 TIR, Suudi Arabistan Duba Limanı’nda 155 TIR Türkiye’ye gelmek için bekliyor. İskenderun Limanı’nda ise mal yüklü 125 araç, Ro-Ro ile Mısır’a gitmek için bekletiliyor. 

Bir haftayı aşkın süredir Mısır’da yaşanan toplumsal olaylar, Türk nakliye sektörüne de ağır darbe vurdu. Ro-Ro seferleri durdu, yüzlerce TIR, Mısır ve Mısır üzerinden taşıma yapılan Suudi Arabistan limanlarında mahsur kaldı. DÜNYA’ya açıklamada bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yetkilileri, 500’den fazla TIR’ın Mısır’daki olaylar nedeniyle çeşitli limanlarda mahsur kaldığını açıkladı. 

Mısır’daki olayların devam etmesi durumunda sektörün yaşayacağı kaybın çok daha fazla artabileceğine dikkat çeken UND yetkilileri, Süveyş Kanalı’nın geçici olarak kullanılmasının sıkıntılara geçici olarak çözüm sağlayacağı görüşünde.

Mısır’a taşıma yapan Ro-Ro şirketlerinden UN. Ro-Ro bir açıklama yaparak, Mısır’da yaşanan olaylar nedeniyle bu yöne yapılan Ro-Ro seferlerinin geçici olarak iptal olduğunu açıkladı. 

Mısır ve Suudi Arabistan’a yönelik taşıma faaliyetlerinin aksaması, bölgeye yaş meyve ve sebze ihracatı yapan Türkiye’deki ihracatçıları büyük sıkıntıya soktu. Yaz aylarında Mısır üzerinden Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kayısı, şeftali ve kiraz gibi ürünler gönderiyor.