1 Seri Nolu Tır İşlemleri Tebliğinde Yapılan Değişiklikler Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu:  1 Seri Nolu Tır İşlemleri Tebliğinde Yapılan Değişiklikler Hk.

Duyuru Özeti:
 

TIR karnesi himayesinde karayolu ile uluslararası eşya taşıyan yerli ve yabancı plakalı taşıtların gümrük işlemlerine ilişkin Türkiye Gümrük Bölgesi içerisinde tabi olacakları usul ve esaslar 1 Seri Nolu Tır İşlemleri Tebliği ile belirlenmektedir.
 
Bilindiği üzere 07.11.2019 tarihinde yapılan değişiklik  ile  Gümrük Kanunu’nun Transit Rejimine ilişkin yaptırımları düzenleyen hususlarda muhtelif değişiklikler yapılmıştır.

Gümrük Kanununda yapılan değişiklikler sonrası 1 Seri Nolu Tır İşlemleri Tebliğinin özellikle Gümrük Kanunun 235 inci maddesine temas eden fıkraları yeniden düzenlenmiştir.

Tır Karnesi takibat sürecine ilişkin olarak;  kefil kuruluşun yapılan bildirimin ardından eşyanın yurtdışı edildiğini veya varış gümrük idaresine boşaltıldığını kanıtlaması için verilen süre 3 aydan 1 aya düşürülmüştür.

Tır Karnesi Himayesinde Taşınmasına İzin Verilmeyen Eşya listesinde yer alan 2403.10 tarifesi, daha önceki yıllarda korelasyona uğradığından, 2403.11 ve 2403.19 olarak değiştirilmiştir (İçilen tütün, herhangi bir oranda tütün yerine geçen maddeler içersin içermesin)

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net